Çalışanlarınızı Cesaretlendirmenin 7 Yolu

Her yönetici veya patron çalışanlarının şirketlerinin can damarı olduğunu bilir ve bilmelidir. Bu insanların altlarında etkili bir takım olmadan uzun vadeli başarıya ulaşmaları mümkün olamazdı. Gelişmekte olan şirketler ise çabalarını sadece üretken olmak üzerine değil, zevk alabilecekleri bir iş ortamı yaratmaya yoğunlaştırmalıdırlar.

Aşağıdaki 7 yolu kullanarak çalışanlarınızın mutlu kalmasını sağlayarak daha sıkı çalışmaları için onları cesaretlendirebilirsiniz.

1) Samimi bir ortam yaratın

Pek çok çalışan için günün önemli bir kısmı sandalyede oturup bilgisayar ekranına bakmakla geçmektedir. Bu seçenek çalışanlarınızdan en iyi şekilde yararlanabileceğiniz yollardan biri gibi görünse de hiç ara vermeden çalışmak çalışanlarınızda motivasyon eksikliğine sebep olacaktır.

Eğer çalışanlarınızın motivasyonunu gün boyunca en tepede tutmak istiyorsanız onlara rahatlayabilecekleri ve iş hayatının verdiği stresten uzaklaşabilecekleri bir alan vermelisiniz. Bu alan bir oyun odası, mola alanları ya da çalışanlarınızın bir süre için masalarından ayrılarak meslektaşlarıyla sosyalleşebilecekleri bir salon olabilir. Bu seçeneğin verimi azaltabileceğini düşünebilirsiniz fakat dengeli bir iş alanı, yapılan işlere olan katılımda yardımcı olacaktır ve verimi arttıracaktır.

2) Değerli hissettirin

İnsanlar takdir edildiklerini bildiklerinde daha sıkı çalışmaya ve kendilerini aşmaya daha eğilimli olurlar.

Çalışanlarınıza ilham verin ve onlara şirketinizin önemli bir parçası olduklarını hissettirin. Bu da onları günün belli bir saatinde gelip çalışan biri olarak görünmektense, onlara şirket bünyesinde değer gördüklerini hissettirir. Bunu yapmanın en kolay yolu da çalışanlarınızdan geri bildirim istemektir.

Örneğin düzenli aralıklarla herkesin fikirlerini sunabileceği ve sesini duyurabileceği şirket toplantıları düzenlemek bu amaca hizmet edebilir.

Böylece çalışanlarınıza ‘bu işte birlikteyiz’ mesajını verebilir ve düşüncelerinin şirket kararlarındaki önemini de gösterebilirsiniz.

Ayrıca çalışanlarınızı takdir etmek ve başarılarını ödüllendirmek de bunu başarmak için oldukça önemlidir.

3) Çalışanlarınıza daha fazla sorumluluk verin

Çalışanlarınıza her gün aynı görevi vermenin verimi düşürdüğü garantidir. Onların sıkılma olasılığından kaçınmak için yeni görev alanları oluşturun ve güvenli bölgelerinden dışarı adım atmalarına izin verin. İnsanlara gitgide daha fazla sorumluluk vererek onların becerilerine olan güvenlerini arttırabilir ve katılımlarını arttırabilirsiniz.

Eğer yaptıkları işten memnun olurlarsa, daha iyi performans sergilemeye ve daha verimli çalışmaya yatkınlıkları artacaktır. Vereceğiniz görev ne olursa olsun, her çalışanınıza katılım sağlayabilecekleri görevler vererek kendilerini göstermelerine olanak sağlayın.

4) Açık ve net olun

Eğer çalışanlarınızın yaptığınız iş içerisinde olan şeylerde gereken bilgileri vermez ve güncellemelerden haberdar etmezseniz, zaman içerisinde kendilerini dışlanmış ve değersiz hissetmeye başlayacaklardır. Sizin için çalışmaya istekli olan daha güvenilir ve istikrarlı bir takım oluşturabilmek için açık ve net bir iletişim sağlamak şarttır. Her zaman çalışanlarınıza karşı açık sözlü olun ve şirketin karşı karşıya geldiği sorunlar ve süreçler ile ilgili onları bilgilendirin. Böylece çalışanlarınızın önemli olduğunu onlara hissettirebilirsiniz.

5) Çalışanlarınızı ödüllendirin

Herkes bir şirkette çalışırken ödüllendirilmek ve teşvik edilmek ister. Bunu yapabilmek için de şirket hedeflerine ulaşıldığında kazananın akşam yemeği ya da hediye çeki gibi küçük ödüller kazanabileceği bir bonus şeması oluşturun. Bir çalışanınızı motive edebilmek için maaşına zam yapmak zorunda değilsiniz. Fakat onların performanslarını en yüksek seviyede tutabilmek için teşvik edici ödüller koyduğunuzdan emin olun. Terfi sistemi de bunun için önemli bir seçenek olabilir.

6) Çalışanların istek ve ihtiyaçlarına kulak verin

Her çalışanınızın yaptıkları işlerle ilgili sorunları, endişeleri ve kızgınlıkları olabilir. Eğer bu bireyleri daha verimli hala getirmek istiyorsanız da, onları dinlemeniz gerekir. Çalışanlarınızın ihtiyaçlarını karşılamaya ve çözüm sunmaya çalıştığınızdan emin olun. Eğer çalışanlarınızdan biri iş taleplerini yerine getirmekte zorlanıyorsa, onlara nasıl yardımcı olabileceğinizi sorun. Hatta çalışanlarınızın memnuniyetini ölçmek için küçük bir anket bile düzenleyebilir ve gerekli noktalarda bu memnuniyeti sağlamak için düzenlemeler yapabilirsiniz. Böylece hem sorunları hızlı bir şekilde saptayacak hem de çözüm sağlayabileceksiniz. Eğer sorunları hemen çözüme ulaşamıyorsa bile, sizin onları dinlemeniz bile takdir edilecektir.

7) Birlikte çalışın

Eğer çalışanlarınızın ellerinden gelenin en iyisini yapmalarını istiyorsanız o zaman kolları sıvayıp onlara katılmanın vakti geldi demektir. Ayrıca sadece emir yağdıran ve arkasına yaslanıp çalışanlarının çalışmasını izleyen bir patrondan daha moral bozucu bir şey olamaz. Çalışanlarınızın sıkı çalışmasını bekliyorsanız onlara örnek bir model olmalısınız.

Düzenli aralıklarla takımınızla iletişime geçmeyi de unutmayın.

Sonuç:

Bu ipuçlarından yararlanarak çalışanlarınıza moral depolayabilir ve verimliliklerini en üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

Markalaşma, Girişimcilik, Motivasyon ve Pazarlama yazılarım. İletişim için: http://bit.ly/ersintat

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store