Çoğu İnsanın Hedeflerinden Vazgeçmesinin 8 Sebebi

İş hayallere ve hedeflere geldiğinde, pek çok insanın belli bir süre sonra hedeflerinden vazgeçtiğine şahit oluruz. Vazgeçme nedenleri temelinde ise kendi düşünceleri vardır. Aslında insanların bu kadar basit ve çözülebilir nedenlerden ötürü hedeflerinden vazgeçmeleri oldukça üzücüdür.

Düşündüğünüzden daha iyi şeyler başarabilirsiniz. Fakat zaman zaman duvara elbette toslayacaksınız.

Aşağıda hedeflerinden vazgeçen insanların bu duruma ilişkin en yaygın sebeplerini ve bunların aslında çözülemeyecek durumlar olmadığını göreceksiniz.

Hedeflerinin gerçekleşeceğine olan inançlarını kaybederler

Bir işe ilk koyulduğunuz zamanlarda hedefinize kolayca ulaşabileceğinizi düşünür ve büyük bir umut beslersiniz. Fakat pek çok insan birkaç ay sonrasında bu umudunu ve inancını yitirir. Çünkü o süreç içerisinde ümit vadeden sonuçlar elde etmemişlerdir.

Fakat sabır ve azim başarıya giden yolda en değerli anahtardır. Eğer gücün elinizde olduğunu bilerek kendinizi motive eder ve inancınızı beslerseniz, bu yolculuktan vazgeçmemek için bir sebebe sahip olmuş olursunuz.

Tekrarlanan olaylardan sıkılırlar

Hayatta istediğiniz şeylere ulaşabilmek için tekrar tekrar başa dönerek günlük işlerinizi tekrar etmeniz gerektiği zaten bilinen bir şeydir. Bir ağacın farklı yerlerine bin defa da balta vursanız sonuç alamazsınız. Fakat aynı yere balta vurmaya devam ederseniz bir sonuç elde edebilirsiniz. Gerçek hayatta da tekrar ve tekrar aynı şeyleri yapmaktan sıkılırsanız, kendinize yeni bir hedef belirleyerek hevesinizi geri kazanabilirsiniz.

Yeterince çabuk sonuç alamamış olmaktan bıkarlar

Sanırım bu madde insanların bıkıp usanarak hedeflerinden vazgeçmesinde en etkili olan maddelerden biri. Yukarıda da kısaca bahsedildiği gibi, her şeyin gerçekleşmesi için zaman gereklidir. Kısa süre içerisinde başarı elde edememek sizi umutsuzluğa itmemelidir.

Diğer insanların tavsiyelerini dinlerler

Diğer insanların düşüncelerinden hemen etkilenen insanlar, diğer insanların görüşlerine kendilerini kaptırarak hayatları boyunca başarmayı amaçladıkları hedef ve amaçlarından kolayca vazgeçebilirler.

Ama unutmayın ki çevrenizdeki diğer insanlar tam olarak neyi amaçladığınızı anlamayabilir ve bu sebeple size konu hakkında olumsuz görüşlerini sunabilirler. Eğer diğer insanların düşüncelerine kulak asarak hayallerinizi çöpe atmaya istekliyseniz, hayatta başarıya ulaşamayacağınız apaçık ortadadır.

Süreci zor bulurlar

Öncelikle, hayallerimize hayal dememizin sebebi ulaşmanın zor olmasıdır. Fakat bu durum, buna yönelik hedefler belirlememize ve bunlara ulaşmanın imkânsız olduğu anlamına gelmez. Hiçbir birey zorluklarla yüzleşmeden ve tökezlemeden başarıya ulaşmamıştır. Eğer süreci zor buluyorsanız, mücadeleye devam edin. Gelişebilmek ve daha çok deneyim edinebilmek için kendinizi zorlayın. Hiç kimse hedeflerine ulaşmaya çalışırken her şeyi bilerek başlamadı. O noktaya ancak zaman içerisinde ulaşabilirsiniz.

Hayatlarının diğer alanları dikkatlerini dağıtır

Bir hedefe ulaşabilmek istikrarlı olmayı ve itina göstermeyi gerektirir. Pek çok insan hayatta karşılaştıkları baskılayıcı sorunlar sebebiyle hedeflerinden vazgeçerek bu sorunların çözümüne yoğunlaşmaya başlar. Fakat bu problemleri çözseler bile hayatlarında diğer sorunlar da ortaya çıkacaktır.

Tabii bu dikkat dağıtıcı etkenler sadece sorunlar olmak zorunda da değil. Televizyonda yayınlayan bir program bile sizin dikkatinizi dağıtarak sizi hedeflerinizden uzaklaştırabilir. Fakat maddi olarak sıkıntıdaysanız ve bir süreliğine de olsa en azından faturalarınızı ödemenize yetecek kadar gelire ihtiyaç duyuyorsanız bu durum ayrıdır.

Önlerine çıkabilecek engellerden korkarlar

Hayatınızda henüz üstesinden gelmeye hazır olmadığınız engellerle her zaman karşılaşacaksınız. Ama burada önemli olan şey bu zorluklarla karşılaşan insanların, içlerin de korku olsa da bu zorluklarla yüzleşecek gücü bulabilmeleri ve bu şekilde ilerleyebilmeleridir.

İnsanlar önlerine korktukları bir engel çıktığında pes etmeye eğilimli hale gelirler. Bu nedenle kendinizi bu engellere hazırlamak için kendinizi harekete geçerek bu engellerin üstesinden gelmeye odaklayın. Çünkü harekete geçmediğiniz fazladan geçen her zaman, kazanmak ve kaybetmek arasındaki ince çizgiyi belirleyebilir. Bunu aklınızdan çıkarmayın.

Yeterince sıkı çalışmak için gerekli olan disipline sahip değillerdir

Hedeflerinize ulaşmak için verdiğiniz çabaların sonuçlarını görmek için ciddi bir disipline sahip olmak gerekir. Günümüzde pek çok insan da bu noktaya ulaşmak için gerekli olan disipline sahip değillerdir. Bu eksikliklerinden ötürü hedeflerine ulaşabilmek için gerekli çabayı göstermekten caymak onlar için oldukça kolaydır.

Bu durum da aslında pek çok insanın hedeflerinden vazgeçmesinin en önemli sebeplerinden biridir.

Hedefleriniz ulaşmanız gereken birşeydir. Ama hayalinize ulaşmanız gerekmez.

Bu konuda Ahmet Şerif İzgören’in Avucumdaki Kelebek adlı seminer videosundan veya kitabından faydalanılabilir. Hayallerinizi ve hedeflerinizi doğru belirlemek ve bu doğrultuda bıkmadan usanmadan hedeflerinizin üzerinde durmak sizi mutlaka başarıya ulaştıracaktır.

Markalaşma, Girişimcilik, Motivasyon ve Pazarlama yazılarım. İletişim için: http://bit.ly/ersintat

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store