Film izleyerek zamanınızı harcamak istemeyebilir ve hatta bunu vakit kaybı olarak görebilirsiniz. Fakat bazı filmlerden kendinize ders çıkartarak hayatınıza daha iyi motive olmuş bir şekilde devam etmeniz de mümkündür. Günümüzde de hedeflerinize ulaşmada ve başarılı olmada size ilham verebilecek pek çok sayısız film bulunmakta.

İlham verici hikayeler insanları motive etmek için harika bir yoldur. Sizin yerinizde ya da benzer durumlarda olan insanları görerek bu insanların zirveye nasıl ulaştıklarına şahit olmak size de gereken cesareti verir.

Unutmayın ki aşağıda bahsedilen ilham verici filmlerin çoğu gerçek yaşam hikayelerine dayanmaktadır. O zaman listeye bir bakalım!

1) “Umudunu Kaybetme” (Pursuit of Happyness)

“Umudunu Kaybetme” gelmiş geçmiş en ilham verici filmler…


İş hayallere ve hedeflere geldiğinde, pek çok insanın belli bir süre sonra hedeflerinden vazgeçtiğine şahit oluruz. Vazgeçme nedenleri temelinde ise kendi düşünceleri vardır. Aslında insanların bu kadar basit ve çözülebilir nedenlerden ötürü hedeflerinden vazgeçmeleri oldukça üzücüdür.

Düşündüğünüzden daha iyi şeyler başarabilirsiniz. Fakat zaman zaman duvara elbette toslayacaksınız.

Aşağıda hedeflerinden vazgeçen insanların bu duruma ilişkin en yaygın sebeplerini ve bunların aslında çözülemeyecek durumlar olmadığını göreceksiniz.

Hedeflerinin gerçekleşeceğine olan inançlarını kaybederler

Bir işe ilk koyulduğunuz zamanlarda hedefinize kolayca ulaşabileceğinizi düşünür ve büyük bir umut beslersiniz. Fakat pek çok insan birkaç ay sonrasında bu umudunu ve inancını yitirir. Çünkü o süreç içerisinde ümit vadeden sonuçlar elde etmemişlerdir.

Fakat…


Reklam bütçesi planınızın boşa gitmemesi için uygulamanız gereken 3 strateji:

Reklam bütçesi için harcayacağınız paranın sonuçlarını takip edebilmeniz her zaman mümkün olmayabilir. Reklamınız her ne kadar güçlü ve ikna edici olursa olsun ulaşmak istediğiniz kitlenin çoğu şu anda ürününüze ihtiyaç duymuyor olabilir. Fakat reklamınız kitle üzerinde ne kadar derin bir izlenim bırakırsa, şirketiniz ve ürününüz de o kadar akılda kalıcı olacaktır.

Eğer reklam bütçenizi nitelikli bir biçimde kontrol altında tutmak istiyorsanız bunu başarabileceğiniz 3 strateji bulunmaktadır.

1) Yaygın kullanımlı bir ürünü düşük fiyatla pazarlamak:

Buna kısaca “zararına satış” stratejisi de diyebiliriz. Burada önemli olan müşterilerin ek ürünleri alarak fiyatı düşen ürünün yarattığı gelir farkını dengeleyebilmesidir. Bu durumu şu şekilde de yorumlayabilirsiniz. Sıkça karşılaştığınız market reklamlarına dikkat edin bir…


Bu makalede çalışanlarınızın motivasyonunu en üst seviyede tutabilmek için uygulamanız gereken 3 basit ve etkili yolu öğreneceksiniz. Unutmayın ki şirketiniz ve sizin başarınız için çalışanlarınızın başarısı ve işlerinden memnun olmaları da önemlidir.

1) Pragmatik ve olumlu insanlarla çalışın

Sevdiğiniz işi yaparken bu işe sizin kadar değer veren insanlarla tanışmak çok önemli bir faktördür. Pragmatik ve olumlu insanlar fikirlerini analiz ve test ederek uygularlar. Dünyayı pembe gözlüklerden görmektense nasıl iyi hale getirebilecekleri üzerinde yoğunlaşırlar. Bu insanları çalışma fikrinin kendi motive eder. Maaşlarına zam almak ya da ikramiye almak onlar için ikinci plandadır. …


Günümüzde pek çok insan işlerinden mutsuz ve memnun olmadığını dile getiriyor. Özellikle ülkemizde bu durum gayet ciddi oranlarda gözlemlenmekte. Fakat maalesef başarı şikayet etmekle değil, azim etmekle geliyor, bu yüzden önünüzdeki fırsatları ve imkanları görmek için çabalamalı ve gayret göstermelisiniz. Sürekli bulunduğunuz durumdan şikayetçi olduğunuzda bu sizi çıkmaz bir döngüye sokmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Google ve Zappos’un da dahil olduğu günümüzün zirvede yer alan yabancı şirketleri, mutlu ve pozitif insanlar ile beraber iş kültürünün daha eğlenceli olabileceğini ve bu şekilde daha üretken ve başarılı bir iş hayatının zemininin hazırlanabileceğini ortaya koymuşlardır. Ve bu tip şirketler tercihlerini bu doğrultuda yapmaktadır…


İyi bir iş fikriniz var ama bu fikri uygulamak için yeterli kazanca sahip değil misiniz? O zaman finans uzmanlarının görüşlerinden yararlanabileceğiniz bu makale size yararlı olabilir.

Girişimcilik ve iş kurma üzerine paylaşım yapan sitelerin pek çoğunda karşılaştığımız sorular, ‘Yeni bir şirket kurmak için bir fikrim var ama başlamak için gerekli parayı nasıl elde edebilirim?’ tarzında. Bu kitlenin içerisinde küçük iş projelerine katılmış olan lise öğrencileri, emekliler, birinin altında çalışmaktan yorulmuş kişiler ve benzeri pek çok kişi bulunmakta. Fakat gelir ve gider dengesini planladıktan sonra iş kurmak için finansal yardım almak istiyorsanız bununla ilgili teşvik ve destekleri araştırabilirsiniz. …


Dünyadaki pek çok girişimci yeteneklidir ve başarıya ulaşmak için gerekli olan azim ve sabra sahiplerdir. Fakat tek problemleri zamanlarını planlamaları ve günlük görev ve işlerini tamamlamada güçlük çekmeleridir.

Bu bahsettiklerimiz size kendinizi hatırlattı mı?

Endişelenmeyin, bunu yaşayan tek insan değilsiniz. Aslında pek çoğumuz için bu durum kaçınılmaz bir şey. Bu makalede sizi günlük işlerinizi tamamlamaktan alıkoyan 4 şeyden bahsedilmekte.

Uyku konusunda fazla endişelenmek

Bir günde yalnızca 24 saat var. Eğer uyku saatini de çıkarırsak elimizde ortalama 16 saat kalıyor.

Siz de sabahları elinizden geldiğince geç kalkan insanlardan mısınız? Belki sizde alarmınızı birkaç kez erteliyorsunuz. …


Motive olabilmek özellikle de engellerle ve üstesinden gelinmesi gereken zor işlerle karşılaşıldığında oldukça zor olabilir. Eğer yeni bir fikri uygulamak ya da yeni bir şirket kurmak istiyorsanız, kendinizi işlerinizi ertelemekten alıkoymak için ikna etmek oldukça kolay bir iştir. Yoksa erteleme kısmı bir seviye daha atlayarak hedeflerinizden tamamen vazgeçmenize yol açabilir.

Düşünceler oldukça güçlü öğelerdir. Bu sebeple olumsuz düşünceler sizi hedefinize ulaşmaktan alıkoyabilir. Motivasyonunuzun eksik olduğunu hissettiğiniz zamanlarda aşağıda verilen 50 olumlu düşünce tarzı ile enerjinizi geri toparlayabilirsiniz. İnanın ki işe yarayacak!

  1. “Ben her şeyi başarabilirim.”: Bu basit cümle kendinize istediğinizde her şeyi başarabileceğinizi hatırlatacaktır.
  2. “Bunu yapabilirim çünkü…”: Kendinize bir şeyi…

Bazı girişimciler önlerine çıkan engelleri aşarak odak noktalarını ve disiplinlerini korumayı nasıl başarıyor? Sizce buradaki sır zekâ mı? Şans mı? Yoksa gizli bir başarı iksiri mi?

Aslına bakarsanız bu sorunun cevabı motivasyonda yatıyor. Peki, tam olarak bu motivasyon nedir? Motivasyon dediğimiz şey hedef odaklı davranışlarımıza yön veren bir süreçtir, kısacası bir şeyleri yapmaya duyduğumuz istektir. Eğer yükselmekte olan bir girişimci ile karşılaşıyorsanız gözünüze çarpacak ilk şey sahip oldukları inanılmaz orandaki motivasyon ve heyecandır. Motivasyon bir jet motoru gibidir. Bireyleri pasif katılımcılardan etkin liderlere dönüştürür. Bu da aslında yukarıda bahsedilen başarı iksiridir.


Girişimci bir ruha sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Hollywood size çok sayıda hikaye sunabilir fakat sizin ders alabileceğiniz filmler belli başlı olan bazılarıdır. Her film yatırımcılar için büyük bir riski temsil etmektedir. Aşağıda verilen filmlerden, iş hayatınız ve girişimcilik için pek çok değerli ders çıkarabilir ve bunları da kendi hayatınıza uygulayabilirsiniz.

Bu filmleri yapan kimseler emin olun ki bu konuda deneyim sahibidirler ve bu deneyimlerini de size bu şekilde yansıtmaktadırlar. O zaman listeye bir göz atın:

1) Tucker ve Rüyası (Tucker: The Man and His Dream)

Film İkinci Dünya Savaşı zamanlarındaki hırslı bir girişimci olan Preston Tucker’ın gerçek hayat hikayesini ve yaşamı boyunca yaptığı şeyleri anlatmaktadır. …

Ersin Tat | Marka Koçu

Markalaşma, Girişimcilik, Motivasyon ve Pazarlama yazılarım. İletişim için: http://bit.ly/ersintat

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store