Bill Gates’ten Öğrenilecek İş Hayatı Üzerine 7 Ders

Bill Gates günümüzün en dikkat çekici ve önemli girişimcilerinden biridir. Ayrıca Gates Forbes dergisinde de 2015’in en zengin girişimcisi seçilmiştir. Yaklaşık 77 milyar dolar değerindeki öz varlığı ile Bill Gates dünyanın en zengin girişimcileri arasındaki yerini korumaktadır.

Fakat bundan 40 yıl önce işler olduğundan daha farklıydı. Gates, Harvard Üniversitesi’ndeki eğitimini bıraktıktan küçük adımlar atarak Microsoft’u kurdu. Günümüzde ise Microsoft dünyadaki en büyük bilişim teknolojisi şirketidir ve pek çok bilgisayar ve telefon kullanıcısının yazılımları ve uygulamaları Microsoft’a aittir.

Bill Gates bir dahi ve başarılı bir iş adamı, aynı zamanda bir hayırseverdir. Kafamızda canlanan soru ise Gates’in bu kadar büyük ölçekli bir başarıya nasıl ulaştığı olabilir. Onu diğer insanlardan farklı kılan şey nedir? O zaman yazılım kralı Gates’in vereceği 7 önemli dersten yararlanabilirsiniz.

Risk almaya hazır olun

İş hayatı az kuralı fakat çok riski olan bir para oyunudur. -Bill Gates

İş kurmak kumar oynamaya benzer. Ne zaman kazanıp ne zaman kaybedeceğinizi asla bilemezsiniz. Fakat buradaki tek fark işinizin başarısızı garantileyebilmek için gerekli planları ve stratejileri oluşturma şansınızın olmasıdır.

Bill Gates’in bu alıntısı sadece girişimciler için değil hayatın bütünü için de geçerlidir. Hayat belirsizliklerle doludur. Hayatın belirli kuralları yoktur. Hedefinize ulaşabilmeniz için belirli fedakarlıklarda bulunmak zorundasınızdır. İnsanlar günün sonunda sizi küçümseyebilir ve reddedebilirler fakat devam edecek cesarete sahip olduğunuz sürece kimse yolunuza çıkamaz.

Başarıya giden yolda acele etmeyin

Sabır, başarıya ulaşmanın anahtarıdır. -Bill Gates

Hayatta hiçbir şey kolay elde edilmez ve buna başarılı olmak da dahildir. Bill Gates ve Paul Allen, Microsoft’u güçsüz temeller üzerine kurmuşlardır. Fakat sabır ve sıkı çalışma yoluyla karşılaştıkları güçlüklerin üstesinden gelmeyi başarabilmişlerdir. Başarıya giden gizli kısa bir yol yoktur. Bir imparatorluk kurabilmek için zaman ve istikrarı koruyabilmek için de hayat boyu fedakarlıklar gerekmektedir.

Olduğunuz kişiyle gurur duyun

Kendinizi dünya üzerindeki hiçbir insanla kıyaslamayın. Bunu yapmak kendinize hakaret etmek demektir. -Bill Gates

Pek çok insan imrendikleri kişiler kadar zeki, zengin ya da yetenekli olmadıkları için üzülür ya da sinirlenirler. Bill Gates kadar başarılı olmamanız sizi sinirlendirebilir fakat her birimizin farklı kişilikler ve şartlar içerisinde doğduğumuz gerçeğinin farkına varmalısınız. Her insan kendine has becerilere sahiptir ve siz de bu becerilerinizi kabullenerek başarıya ulaşabilirsiniz. Eğer kendinizi takdir etmeye ve yapabildikleriniz ile gurur duymaya başlarsanız özgüveninizi de arttırmış olursunuz.

Her zaman mütevazı olun

Başarı kötü kalpli bir öğretmendir. Zeki insanları başarısız olmayacaklarına inandırır. –Bill Gates

Başarının hayalini kurmak ve getirilerini düşünmek harikadır. Fakat yenilmez ve dokunulmaz olduğunuzu düşünmeye başlamak başarı olarak adlandırılamaz. Hayat bir çark gibidir. Ne zaman karşınıza ne çıkacağını bilemezsiniz. Bugün zirvede olsanız da ertesi gün en altlarda olabilirsiniz. En iyisi her durumda mütevazı kalabilmek ve bu noktaya nasıl ulaştığınızı hatırlamaktır.

Her şeyin olumlu tarafını bulun ve öğrenmeyi sevin

En memnuniyetsiz müşterileriniz, en iyi bilgi kaynaklarınızdır. -Bill Gates

Bill Gates’in de çok sayıda memnuniyetsiz müşterisi olmuştur. Fakat Gates bunu asla olumsuz bir durum olarak algılamamıştır. Bunun yerine müşterilerinin isteklerini hesaba katarak yaptığı işi geliştirmeye çalışmıştır.

İnsanların çoğu eleştirildiğinde ya da kötü geri bildirim aldıklarında heveslerini kaybederler. Ama eğer bu konu hakkında iyi düşünürseniz, bu olumsuzlukları fırsatlara çevirebilir ve yaptığınız işi geliştirmek için bu yorumlardan faydalanabilirsiniz. Hatalarınızdan ders alın ve kendinizi geliştirin.

Hatalarınızı kabullenin ve ilerlemeye devam edin

Başarıyı kutlamak iyi bir şeydir fakat hatalarınızdan ders çıkarmak çok daha önemlidir. -Bill Gates.

Başarısızlıklar başarılardan daha önemlidir. Çünkü başarısızlığa uğradıkça başarıya ulaşırsınız. En mükemmel hayat dersleri hatalar ve başarısızlıklar ile edinilmiştir. Başarıya ulaştığınızda ders çıkarabilirsiniz. Fakat tam dersi bir durum da deneyim edinirsiniz ve sonraki aşamalarda bu hatalara tekrar düşmezsiniz. Başarının size verdiği memnuniyettense, başarısızlıklarınızdan çıkardığınız derslere önem verin ve bu uzun yolculukta bu dersleri silahınız olarak kullanın.

Başarınızı diğer insanlarla paylaşın

Sonraki yüzyılda lider vasfına sahip olan kişiler, diğerlerine yetki veren insanlar olacaktır. -Bill Gates

Küçük işletme sahibi olmanın nasıl bir his olduğunu biliyorsunuzdur. Zor bir iştir ve pek çok güçlükler deneyim edilebilir.

Gerçek bir girişimci bilgilerini diğer girişimcilere ilham vermek için kullanır ve onlara ihtiyaçları olan cesareti verir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store