Bir Blog Sahibi Olarak Veriminizi Arttırmanın 8 Yolu

İş blog yazmaya geldiğinde istikrarlı bir şekilde taze içerik paylaşarak blog sayfanızı zirvede tutabilecek disipline sahip olmak önemlidir. Bilgisayar başında pek çok insan çalıştığını iddia etse de, bu sözde çalışmanın büyük bir bölümü ekrana bakmaktan, mesajlara cevap vermekten ve Facebook durumlarını güncellemekten ibarettir.

Ardı ardına blog yazıları yazmak yoğunlaşması oldukça güç bir iş olabilir. Özellikle de yazma işinden pek haz etmiyorsanız bu durumu istikrarda tutmak size cehennem gibi gelecektir. Birkaç cümle yazdıktan sonra durmak istemeniz ya da bir günlüğüne içerik yazmayı atlamanız anlaşılabilir bir durumdur.

Peki, blog sayfanızdan istediğiniz sonuçları ulaşmak için verimliliğinizi arttırmada ne yapabilirsiniz?

1) Uygun bir çalışma alanı seçin

Bu madde çok bilindik bir şey gibi görünse de, sahiden de çalıştığınız ortam ruh halinizi ve üretkenliğinizi belirler. Ayrıca size uygun bir çalışma alanında daha iyi işlev gösterebilirsiniz. Örneğin daha hızlı yazı yazabileceğiniz bir klavye veya dosyalara daha rahat ulaşabileceğinizi sağlayacak bir program bile bu durumda etkilidir.

Çalışacağınız yerde rahat olabilmeli ve işlerinizi yaparken sıkıntı çekmemelisiniz. Aynı zamanda etrafınızda dikkatinizi dağıtabilecek öğelerin olmadığı bir alanı tercih etmeniz önerilir. Örneğin en sık yapılan hatalardan biri diz üstü bilgisayarınızı yatağınız üzerinde kullanarak çalışmaya çalışmanız veya televizyon açıkken odaklanmaya çalışmanız olabilir.

İş zihninizi ve aklınızı işinizde tutmaya gelince, çalıştığınız alanın da haliyle önemi artıyor. Bu maddeyi aklınızda tutarsanız ve söylediklerimizi uygularsanız bunun veriminiz üzerindeki etkisine siz de şaşıracaksınız.

2) Blog gönderilerinizi planlayın

Çoğu koşulda blog gönderileri 750 kelimeden az olmamalıdır. Fakat daha uzun gönderleri parçalara bölmeniz ve bu bölümleri de planlamanız gerekebilir. Eğer plansız olarak yazmaya başlarsanız, yazım süreci sizin için daha uzun ve acılı bir süreç haline gelecektir.

Önce hiçbir hazırlık yapmadan bir blog yazısı yazmaya çalışın. Sonraysa yukarıda bahsettiğim gibi planlanmış bir yazıya başlayın. Planlamanın verimliliğinizde yarattığı farkı gördüğünüz de siz de şaşıracaksınız.

3) Sosyal medyayla bağlarınızı kesin

Sosyal medya hayatımızın her köşesinde. O zaman size bir soru sorayım. İnternete girdiğinizde ilk baktığınız yer Facebook mu? Çoğunuzun cevabının evet olduğundan oldukça eminim.

Açıkçası her birimiz sosyal medya denen kara deliğin içine çekilerek her gün kimin ne yaptığını takip etmek için oldukça fazla zaman harcamışızdır. Fakat başkalarının ne yaptığına bakmaktansa kendinize odaklanmalı ve sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmek için duyduğunuz isteğe direnmeyi öğrenmelisiniz.

4) Tüm dikkat dağıtıcı unsurlardan kurtulun

Etrafınızda bulunan ve dikkatinizi dağıtabilecek her türlü öğeden kurtulmanız sizin için önemli bir adım olacaktır. Özellikle de televizyon, internet, telefon ve abur cuburlar. Çevrenizdeki her dikkat dağıtan şey, sizin çalışma vaktinizden dakikaları çalacaktır.

5) Yeterli miktarda uyuyun

Tabii mümkün olduğunca fazla demiyorum çünkü ne kadar çok uyursanız, işlerinizi halledeceğiniz zamandan da o kadar çok yemiş olursunuz. Bazı insanlar hiç enerji sarf etmeden normal saatlerinden bir saat önce kalkabilmektedir. Sizin için bu en başta zor olabilir fakat bunu alışkanlık edindikten sonra gerisi oldukça kolaylaşacaktır. Eğer günlük en az 6 saat uyuyabilirseniz, sonraki güne başlamak için yeterli enerjiye sahip olacaksınız.

6) Önemli işlere öncelik verin

Gün ilerledikçe enerjinizin sönüp gideceği bilinmeyen bir şey değildir. Bu sebeple üstesinden bir an önce gelinmesi gereken önemli işlerinize öncelik vererek enerjinizi bu alanlara yoğunlaştırın. Bu işlerin üstesinden geldiğinizde de gururla en zorlu kısmı atlattığınızı düşünerek gününüzün kalan bölümünü daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Bu durum da bir blog sahibi olarak verimliliğinizin artmasına yardımcı olacaktır.

7) Büyük düşün, küçükten başla

Hedeflerinizi minimumda tutmanın ve büyük hedeflerinize tek seferde ulaşmaya çalışmanın bir manası yoktur. Önemli olan bir hayalinizin olması ve sonunda da resmin tamamını görebilmektir. Böylece hayallerinize ve hedeflerinize doğru küçük fakat önemli adımlar atabilirsiniz.

Burada demek istediğimiz şey ise hiç kimsenin hedeflerine hemen sahip olmak için büyük adımlar atmaya kalkışmaması gerektiğidir. Blog sahipleri olarak da ilk ay içerisinde blog sayfanızı en iyi sayfa yapmak için büyük adımlar atmaktansa küçük adımlar ile hedefinize emin adımlarla yol almayı deneyin.

Eğer uzun süreçte daha büyük başarılar elde etmek istiyorsanız, içeriğinizi adım adım zenginleştirerek isminizi duyurmaya bakın. Blog sayfanız aylar ve hatta yıllar içerisinde pek çok değişime uğrayacaktır. Bu değişimlerin tümü de başarıya ulaşan yolda zamana bırakılmalıdır. O zaman büyük adımlardansa küçük fakat emin adımlarla hedefinize azimle yol alın.

8) İleriyi planlayın

Yeni bir içerik hazırlamadan önce, yazabileceğiniz konular ve başlıklar üzerine bir liste çıkarmayı deneyin. Bu şekilde hem kendinize bir fikir kumbarası edinmiş hem de sonraki günlerde yazacak konu bulamaz hale gelmemiş olursunuz.

Bir diğer iyi planlama fikri ise gönderilerinizi belli bir programa uydurarak, elinizde en azından yayınlanmayı bekleyen 2 yazı bulundurmaktır.

Her zaman birkaç adım ötenizi planlayın. Böylece hem her güne hazırlıklı olursunuz hem de işler yolunda gitmediğinde size destek çıkabilecek bir B planına sahip olursunuz.

Markalaşma, Girişimcilik, Motivasyon ve Pazarlama yazılarım. İletişim için: http://bit.ly/ersintat

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store