Boş Zaman, Hayallerinizi Öldüren Bir Yanılsamadır

Pek çok insan daha fazla boş zamana ihtiyaç duyduğunu düşünebilir fakat önemli olan şey hayallerinize odaklanmak ve bunları gerçekleştirmek için çalışmaktır.

Yoğun olmak veya meşgul olmak, gösterdiğiniz çaba sizi istediğiniz yönde ilerlettiği sürece o kadar do korkunç bir şey değildir. Zamanımızın çoğunda ya nefret ettiğimiz bir işi yapıyoruz ya da rahatlamak için her şeyden kaçarak kendimize zaman ayırıyoruz. Sözde ‘zaman öldürmek’ amacıyla başka insanların hayatlarına ve yaptıklarına daha fazla önem veriyoruz.

Hayal ettiğimiz her şeyi başarabilmek için kısıtlı bir zamana sahipken, gerçekten verimli bir şeyler yapmaktansa nasıl zaman öldürebiliriz ki?

Pişmanlıklarınızı hayallerinizle değiştirin. Her ne zaman önceden yapmanız gereken şeyleri düşünmeye başlarsanız, odağınızı şimdi yapacaklarınızı planlamaya yöneltin. Bu hem sizi güçlü kılacak hem de sizi daha az yıpratacaktır. -Lori Deschene

Savurgan bir şekilde harcadığımız zamanı geleceğimizi güzelleştirmek ve şimdimizi heyecanlı kılmak için kullanabiliriz. Bir daha asla sıkılmayacağınızı bir düşünün. Zorunda olduğunuz için değil de hevesle erken uyandığınızı düşünün. Düşünün ki her gününüzü “Bugün yine pazartesi,” ya da “Hafta sonu gelse artık,” demeden yaşıyorsunuz.

İşinize tam anlamıyla kendini vermek ve sizi heyecanlandıran büyük bir şey üzerinde çalışmak zaman öldürme fikrinden kurtulmanın en iyi yoludur.

Boş zaman neden bir yanılsamadır?

Eğer insanlar sözde boş zamanlarını verimli bir şekilde harcayabilselerdi, yapay olarak zamanlarını ayarlama ihtiyacından da kurtulurlardı. Bunun yerine savurgan bir şekilde harcanan zamanlardan ötürü kısır döngü sürmeye devam eder. Aşağıdaki öneriler ile günlük sözde “boş zamanınızı” nasıl iyi değerlendirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Anınızın önemini kavramak

İş hayatınız da dahil gün içerisindeki her anınızın tadını çıkarmadan zamanınızı geçirmeyin. Sonunda kazanacağınız ödülü aklınızın köşesinde tutmak önemli olsa da bulunduğunuz yeri ve anı asla unutmayın. Bu zamanları deneyim edin ve tadını çıkarın.

Daha kaliteli deneyimler = Yaptığınız işten memnun olmak

Büyük ölçekli işler üzerinde çalışma motive edici olduğu kadar size hayat dersi verebilecek deneyimler ve çıkarımlar da katar. Uygun olan her anınızı tutkulu olduğunuz işe adamanızın sonucunda daha hedefinize ulaşmadan bile verdiğiniz çabadan dolayı kendinizden memnun kalırsınız ve kendinizle gurur duyarsınız. İlerlemeye devam ettikçe hayatta olduğumuzu hissederiz.

Metanet

Her zaman işler eğlenceli olmayacaktır. Sahip olmadığınız bir şeyi yaratmak için uğraşmada başkalaşmanız gerekebilir. Ne şekilde geliştiğinizi ve bu büyümeden elde edeceğiniz sonuçları belirleyecek en önemli faktör ne olursa olsun kararlarınıza ve hedeflerinize bağlı kalabilmenizdir.

Bu da metanetinizin, zihinsel gücünüzün ve cesaretinizin göstergesidir.

Yeni alışkanlıklar

Alışkanlıklarımız çoğu zaman hedeflerimizin aleyhine işler. Bunun için de edineceğimiz alışkanlıklarda seçici ve dikkatli olmayı gerektirir. Zamanınızı iyi kullanabilmek için zamanınızı çalan kötü alışkanlıklardan kurtulmanız şarttır.

Neyi ne zaman yapacağımızı öğrenerek hedeflerimize daha hızlı bir şekilde ulaşabiliriz. Bunu alışkanlık edinin.

Tek bir şeyi yapma şeklimiz, kalan her şeyi de nasıl yaptığımızdır. -Anonim

Sıkı çalışın ama verdiğiniz araların tadını çıkarın

Çalışma zamanı geldiğinde dur durak bilmemelisiniz fakat yemek arası verdiğinizde, ailenizle zaman geçirdiğinizde ya da kendinizle baş başa kaldığınızda kalan her şeyi arka plana atmanız gerekir. Çalıştığımız sürelerde elimizde ne var ne yoksa bunu hedeflerimize ulaşmak için bir yatırım aracı olarak kullanırız. Ama ara verdiğimiz zamanlarda elinizden gelen her şeyi zaten yaptığınız için bu zaman aralıklarının tadına varabiliriz. Sıkı çalıştığınız sürece aklınız da rahat olacaktır.

Küçük engellerden kurtulun

Bazen küçük şeyler bile ulaşmak istediğimiz hedefte önümüze çıkabilir. Kişisel gelişim kavramlarından ‘etkin enerji’ stratejisi ile gün içerisinde daha verimli olabilirsiniz. Yapmanız gereken, işleri daha zor ya da zaman alıcı hale getiren her ögeyi ve durumu uygun hale getirmektir. Bu engelleri tamamen elemektense daha uygun hale getirerek günlük işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Çalışmaya fazladan zaman ayırın

Günümüzde işten erken çıkılan her saat ödül gibi gelmektedir. Bunun sebebi de pek çok insanın yapmaktan hoşlanmadığı bir işte çalışması ve belirlediği kesin bir hedefi ve hayali olmamasıdır. Ama fazladan çalışacağınız saatler sonunda kendinizden ve yaptığınız işten memnun kalacaksınız. Bu da özgüveninize çok büyük katkılarda bulunacaktır.

Eğer çabalarınızın boşa gittiğini ve bir sonuca ulaşamadığınızı düşünüyorsanız yeterince çaba sarf etmiyorsunuz demektir. Bunun için de zamanınızı verimli bir şekilde planlamanız önemlidir. Eğer YouTube’da kedi videoları izliyor ya da Facebook’ta geziniyorsanız çabalarınızın sözde boşa gitmesi de doğaldır.

Zamanı bölümlendirme kavramı

Boş zaman diye bir kavram yoktur. Tek sahip olduğumuz kavram ise zamandır. Bize bahşedilen her an için ne yapmamız gerektiğine karar vermemiz gerekir. Eğer büyük şeyler başarmak istiyorsanız zaman ile ilgili kafa yapınızı değiştirmeniz önemlidir. Eğer zamanı önemsiz bir kavram olarak görürseniz bunu boşa harcamanız kolaylaşacaktır. Ölümlü olduğumuzu ve zamanımızın kısıtlı olduğunu unutmak en değerli kaynağımızı yok yere hiç etmemize neden olacaktır.

Markalaşma, Girişimcilik, Motivasyon ve Pazarlama yazılarım. İletişim için: http://bit.ly/ersintat

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store