En Büyük Korkularınızdan Yararlanabilmenin 10 Yolu

20. yüzyılın en başarılı yatırımcılarından ve en zengin adamlarından biri olan Warren Buffet’in en büyük korkusu topluluk önünde konuşma yapmaktı. Üniversite zamanlarında Buffet bu korkusundan dolayı sunum veya konuşma yapmasını gerektirmeyecek dersleri seçmekteydi. Hatta kendisi topluluk önünde konuşma yapma için bir ders almış fakat ilk dersten sonra dersi bırakmıştır.

Buffet 21 yaşına geldiğinde yatırımcılık kariyerine başlamış ve alanında başarılı olabilmek için bu korkusunu yenmesi gerektiğinin farkına varmıştır.

Eğer kendinizin daha iyi ve gelişmiş bir versiyonu olmak istiyorsanız kaçmaktansa korkularınızla yüzleşmelisiniz. Pek çok insan sıkıntılı durumlarda savaşmaktansa sıvışmayı tercih eder. Ancak rahat bölgenizden dışarı adım atarak başarıya ulaşabilirsiniz.

Korkularınızla yüzleşmek içinizde barındırmadığınızı düşündüğünüz gücü ve öz güveni açığa çıkarır. Korku yaşam standartlarınızı yükseltmenizi söyleyen doğal bir duygudur.

En büyük korkunuzun sizi daha iyi ve gelişmiş bir birey yapacağının farkına vardığınızda, bu korkunuzu avantajınıza kullanmayı da öğrenmiş olacaksınız. Aşağıda belirtilen birkaç yol ile en büyük korkularınızı lehinize kullanarak bunlardan yararlanabilirsiniz.

Tüm potansiyelinizi açığa çıkarın

Eğer bu makaleyi okuyorsanız içinizde en büyük korkularınız tarafından maskelenmiş ve baskılanmış olan pek çok potansiyele sahip olduğunuzun farkındasınız demektir.

Korku yanlış algılandığında sizi ilerlemekten alıkoyabilir. Korkuyla alınan kararlar ve hareketler tüm potansiyel becerinizin üzerini örter. Korkuyu yenmek için işin diğer tarafında ne olduğunu keşfetmelisiniz.

Korkularınızdan daha hızlı harekete geçin

Unutmayın ki korkular sizi genel kanıların aksine yönlendirir. Yani durmak istediğiniz zaman bile korkunuz sizi ilerlemeye iter. Korku size ilerleme cesareti verebilecek tek duygudur.

Cümlenin yarısında durduğunuzda ve adım atarsanız başarısız olacağınızı düşündüğünüzde korku hissetmeye başlarsınız. Bunu hissettiğiniz zamanlarda aslında daha hızlı ilerlemeniz gerekir.

Korkunuzu sizi ilerlemeye iten bir etken olarak kullanın

Risklerden uzak bir hayat yaşadığınızda hem iş hem de özel hayatınızda güçsüz ve özgüvensiz hissetmeye başlarsınız. Kendinizi küçük hissettiğinizde aslında hayatta sizi memnun edebilecek şeyleri erteliyorsunuz demektir. Korkularınızın sizi yenmesine izin vermeden onları kucaklamayı öğrendiğinizde kendinize olan özgüveniniz artacaktır.

Eğer korkunuzun üstesinden gelirseniz, bu süreç içerisinde de özgüven seviyeniz gitgide artacaktır.

Korku anında değerlendirme yapın

Sebepsiz yere korku hissetmezsiniz. Korkunuzu ve bu korkunuzun kökenini inceleyin. Eğer korkunuzun derinine inmeye zaman ayırırsanız, cevaplanmamış sorulara cevap bulma şansına sahip olacak ve olumsuz düşüncelerin olumlu bir adım atmanızı engelleme olasılığını da ortadan kaldıracaksınız.

Korkunuzu emniyet kemeri olarak kullanın

Unutmayın ki korkularınız aslında sizin düşmanınız değil dostunuzdur. Eğer bir konu hakkında korku hissetmeye başlarsanız, bulunduğunuz duruma daha fazla dikkat vermeniz gerek demektir. Korku hissetmek aslında size ‘ya şimdi ya da hiç’ demenin bir diğer yoludur. Korkularınıza dayanarak sonraki adımlarınızı özenle planlayabilir ve hatalardan kaçınabileceğiniz yeni çözümler üretebilirsiniz.

Korkularınızdan olumlu enerji alın

Korkularınızın ötesinde hedeflerinizin yattığını asla unutmayın. Korkuyada diğer duygularda olduğu gibi bir tutum ile yaklaşırsanız, ilerlemeniz için gerekli olan olumlu enerjiyi de korkularınızdan edinebilirsiniz.

Korku, bilgeliğe ulaşmada bir vasıtadır

Eğer önceden yapamayacağınız şeyleri başarırsanız, bu başarınız size yeni şeyleri deneyim etme gücü verir. Sonrasında ise daha bilge ve deneyimli bir hale gelerek potansiyelinizi sınırlandırmamış olursunuz.

Korkunuz içgüdülerinizle bağlantılı olabilir. Bazen diğer duygularımızı dinlemek zordur. Fakat iş korkuya geldiğinde kendinizi sorgulama harekete geçme zamanı gelmiş demektir.

Kendiniz olabilirsiniz

Diğer insanların önünde kendiniz olmaktan korkmanız normaldir. Çünkü pek çok insan iş hayatlarında adeta birer maske giymekte ve aslında olduklarından farklı kişiliklere bürünmektedirler.

Ama aslına bakarsanız insanları kendine çeken daha güvenilir ve açık insanlardır. Kendiniz olmak oldukça cesaret gerektiren bir adım olacaktır çünkü etrafınızdaki çoğu kimse gerçek kimliklerini göstermemektedirler.

Korkunuzu özümseyebilirsiniz

Korkunuz sizin kimliğinizin bir parçası olabilir. Bundan utanmayın! Tabii her korkudan bahsetmiyoruz. Ama kendi isteğiniz ve gücünüz ile üstesinden geleceğiniz fobiler ya da hayaletler gibi klasik ve zararsız korkular güçlü ve başarılı bir kişiliğin oluşmasında yardımı öğelerdir.

Bir kulüp organize edebilirsiniz

Yükseklik, karanlık korkuları ya da örümcek fobisi gibi korkuları olan insanlar için bir kulüp veya grup organize edebilirsiniz. Böyle bir deneyim sizin için eğlenceli olacaktır. Sizi bir lider ve aracı olarak eğitecek ve etrafınızdaki farklı ilgi alanları ve deneyimleri olan insanları bir araya getirecektir. Hem diğer insanların korkularına hem de kendi korkularınızın üzerinden gelmeye yardımcı olarak bunu bir etkinlik haline dönüştürebilirsiniz.

Markalaşma, Girişimcilik, Motivasyon ve Pazarlama yazılarım. İletişim için: http://bit.ly/ersintat

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store