Günlük İşlerinizi Tamamlayamamanızın 4 Sebebi

Dünyadaki pek çok girişimci yeteneklidir ve başarıya ulaşmak için gerekli olan azim ve sabra sahiplerdir. Fakat tek problemleri zamanlarını planlamaları ve günlük görev ve işlerini tamamlamada güçlük çekmeleridir.

Bu bahsettiklerimiz size kendinizi hatırlattı mı?

Endişelenmeyin, bunu yaşayan tek insan değilsiniz. Aslında pek çoğumuz için bu durum kaçınılmaz bir şey. Bu makalede sizi günlük işlerinizi tamamlamaktan alıkoyan 4 şeyden bahsedilmekte.

Uyku konusunda fazla endişelenmek

Bir günde yalnızca 24 saat var. Eğer uyku saatini de çıkarırsak elimizde ortalama 16 saat kalıyor.

Siz de sabahları elinizden geldiğince geç kalkan insanlardan mısınız? Belki sizde alarmınızı birkaç kez erteliyorsunuz. Eğer günlük olarak 8 saat ya da daha fazla uyuyorsanız, şu ankinden 2 ya da daha fazla saat önce uyanmanız gerekecek.

Geceleri 6 ila 8 saat arasında uyumak önerilir ama yaptığınız işte başarılı olmak istiyorsanız güne biraz daha erken başlayarak size verilen fazladan uyku saatlerinden vazgeçmeniz gerekebilir. Kabul etmek gerek ki bu kolay olmayacak ve o kadar erken kalmak istemeyeceksiniz. Fakat bir hafta boyunca normalde uyandığınız saatten 2 saat önce uyanmaya başladıktan sonra vücudunuz buna alışmaya başlayacak. Güne erken başlayarak yapılması gereken işlere daha fazla zaman harcayabilirsiniz. Örneğin bloğunuz için bir yazı yazın, internet siteniz üzerinde çalışın veya siparişleri yönetin.

Güne biraz daha erken başlamak daha az stres ve daha fazla enerji ile güne devam etmeniz demektir.

Dikkatinizin kolaylıkla dağılması

Konuya girmeden önce tek söyleyebileceğim şeyse… Facebook

Çoğu insanın Facebook hesabı var ve bu kişiler çoğu zaman kendilerini Facebook ana sayfasında dolaşırken bulurlar. Haberlere ve paylaşımlara bakarken konudan uzaklaşmak da oldukça kolaylaşır. Sonrasındaysa arkadaşlarınızın paylaştığı resimlere, komik videolara ve resimlere bakarken dikkat dediğimiz şeyden eser bile kalmaz.

Ama endişelenmeyin. Her birimiz bu yollardan geçmişizdir. Demek istediğimiz şu ki, etrafınızdaki şeyler tarafından dikkatiniz dağılmasın. Her beş dakikada bir ihtiyaç duyduğunuz sosyal medya hesaplarınıza bakma isteğinden kurtulun. Ya da televizyonu açmamaya çalışın. Sadece ve sadece işinize ve verimli olabilmeye odaklanın.

Hayalleriniz hakkında düşünmeye çok zaman ayırmak

Sürekli hayalleriniz hakkında düşünerek bunları gerçekleştiremezsiniz. Bunlara hayata geçirebilmek için kararlılıkla sıkı bir şekilde çalışmalısınız ki istediğiniz noktaya gelebilin. Tabii neden bu kadar çalıştığınızı ya da çabaladığınızı kendinize hatırlatmak için arada bir hayallerinizi düşünmek iyi olabilir. Fakat bunu yaparken zihninizi tüketebilir ve kendinizi hiçbir işi bitirmeden günü tamamlarken bulabilirsiniz.

Yaptığınız işe her ne kadar özen gösterirseniz, hayallerinize bir adım daha atmış olursunuz. Attığınız adım küçük de olsa önemli değil. Hayalleriniz hakkında düşünmek size motivasyon verir fakat bu sırada da harekete geçmeyi unutmamalısınız.

Belirli işleri planlamamak

Günlük görevlerinizi tamamlayamamanızın sebeplerinden biri de özellikle yapmanız gereken işleri planlamayı unutmanızdır. Çoğumuz gün içerisinde yapmamız gereken işleri kağıda dökmediğimizden belli bir düzene ve uygulama sistemine sahip değiliz. Bunun için kendinize bir “yapılacaklar” listesi hazırlayabilirsiniz.

Eğer bu 4 şeyi yapmaktan kaçınmayı başarabilirseniz, bir süre sonra ne kadar üretken hale geldiğiniz sizi bile şaşırtacaktır.

Markalaşma, Girişimcilik, Motivasyon ve Pazarlama yazılarım. İletişim için: http://bit.ly/ersintat

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store