Girişimcilerin Ders Çıkarabileceği 5 Önemli Film

Girişimci bir ruha sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Hollywood size çok sayıda hikaye sunabilir fakat sizin ders alabileceğiniz filmler belli başlı olan bazılarıdır. Her film yatırımcılar için büyük bir riski temsil etmektedir. Aşağıda verilen filmlerden, iş hayatınız ve girişimcilik için pek çok değerli ders çıkarabilir ve bunları da kendi hayatınıza uygulayabilirsiniz.

Bu filmleri yapan kimseler emin olun ki bu konuda deneyim sahibidirler ve bu deneyimlerini de size bu şekilde yansıtmaktadırlar. O zaman listeye bir göz atın:

1) Tucker ve Rüyası (Tucker: The Man and His Dream)

Film İkinci Dünya Savaşı zamanlarındaki hırslı bir girişimci olan Preston Tucker’ın gerçek hayat hikayesini ve yaşamı boyunca yaptığı şeyleri anlatmaktadır. Tucker gerçek hayatta uçak geliştirmektedir ama filmde ise askeri araçlar tasarlayan bir otomotiv endüstrisi mucidi olarak gösterilmektedir.

Filmde betimlendiği gibi bu tutkusu neredeyse bulaşıcıdır. Tucker’ın zor zamanlardan geçtiği dönemler sizin için etkileyici olabilir. Özellikle de daha kurulum aşamasında ve birşeyler üretme peşindeyseniz bu filmi kendinizle bağdaştırabilirsiniz. Maalesef bu filmde çoğu ilham verici filmde olduğu gibi bir mutlu son bulunmuyor. Çünkü ABD Sermaye Piyasası Kurumu Tucker’ın finansman kaynaklarından dolayı sorun yaratmış ve Tucker’ı dolandırıcılıkla suçlamıştır. Sonrasında ise şirket borca sürüklenerek iflas etmiştir. Burada yapılması gereken çıkarım aslında her girişimcinin farkında olması gereken bir şeydir. Bir şirketi başarılı yapmak için sonsuz bir tutkuya ve yenilikçi niteliklere sahip olmak yeterli değildir. Bazı zamanlarda rakipleriniz avantaj elde edebilmek için oyunu kurallara uygun olarak oynamayabilir.

2) Jerry Maguire

Jerry Maguire’ın senaryosu pek çok girişimciye hitap edebilir çünkü Tom Cruise’nin canlandırdığı karakterin deneyim ettiği şeyleri günümüzde de yaşamanız oldukça mümkündür. Filmde başarılı bir spor ajansı, ruhsuz şirket yapılanması ile bocalamaya başlamıştır. Jerry Maguire işten çıkarılır ve kendi kuralları ile bir mümessil olarak çalışmaya karar verir. Bu hikaye de gerçek bir hayat hikayesinden esinlenilmiştir. İşler sallantıda gitmektedir. Çünkü bütün eski müşterilerinden sadece biri onunla iş yapmamaya karar verir. Filmin kalanı ise işten ayrılarak girişimciliğe adım atma ile beraber gelen zorluklar üzerinedir.

Kendi işinizi kurarken önünüze engeller çıktığında “Acaba doğru şeyi mi yaptım?” ya da “Başarısız mı olacağım?” diye düşünmek normaldir. Eğer siz de doğru seçimi yaptığınızdan emin değilseniz Jerry Maguire’ın hikayesi size ilham verebilir.

3) Geleceğe dönüş (Back to the Future)

Burada öğrenebileceğiniz tek şey Libya’lı teröristlerden zaman makinesi yapmak için uranyum çalmamanız gerektiğidir. Eğer öğrenirlerse bu durum hoşlarına gitmeyecektir.

Şaka bir yana, bu komedi ve bilim kurgu filminden iş hayatınızda da kullanabileceğiniz bir ders çıkarabilirsiniz. Eğer bir ürününüz var ise olabilecek her şeyi göz önünde bulundurun. En kötü seçenekler bile göz önünde bulundurulmalı ve sonuçlarına göre planlanmalıdır.

Ya finansman sağlayamazsanız? Son dakikada gecikme olursa ne olur? En iyi çalışanınız ayrılırsa ne yapacaksınız? Bunu sorgulamak için zaman makinesi yapmanıza gerek yok. En beklenmedik şeyler için hazırlıklı olmak ticaret ve iş sektöründe oldukça önemlidir.

4) Göklerin Hâkimi (The Aviator)

İş mucitlere geldiğinde Howard Hughes gibi çabuk yükselen ve sert bir düşüş yaşayan insanlara rastlamak zor değil. Martin Scorsese’in yönetmenliğini yaptığı film bir girişimcinin Hollywood’dan havacılık kariyerine geçiş yaparken ulaştığı inanılmaz başarıları anlatmaktadır.

Leonardo DiCaprio’nun canlandırdığı Hughes inanılmaz derecede hırslı ve yeteneklidir fakat sonrasında belgelenmiş olan akıl hastalığı Hughes’un düşüşüne sebep olmuştur.

Hem gerçek hayatta hem de filmde Howard Hughes’un hırsları sonunda geri tepmiştir. İkinci Dünya Savaşı boyunca Hughes askeri alanda kullanılan en büyük hava araçlarını yapmıştır. Eleştirmenler bu projenin başarıya ulaşacağı konusunda şüpheli olsa da Hughes başarıya ulaşmış ve beklentileri ikiye katlamıştır.

Devlet gelirlerini amacının dışında kullanması üzerine aldığı suçlamalara karşı Hughes, başarısızlığa uğrarsa ülkeden ayrılıp bir daha geri gelmeyeceğini söylemiştir. Hughes her şeyini bu işe yatırmıştır fakat proje başarısızlığa uğramıştır. Spruce Goose olarak bilinen uçak savaş sırasında zamanında tamamlanamamıştır ve 100 fitten daha az bir yüksekliğe ulaşabilmiştir. Bu hikayeden çıkarmanız gereken şey ise ne kadar hırslı ve azimli olursanız olun başınıza her şeyin gelebileceği ve buna göre önlemlerinizi alarak kararlarınızı gözden geçirmeniz gerektiğidir.

5) Glengarry Glen Ross

1992 yapımı bu film, günümüzde de olduğu gibi o zamanlarda da mevcut olan satıcı olmanın yarattığı baskıları ve sıkıntıları yansıtmaktadır. Filmde sürekli endişelerin bunaltıcılığı ve şirketlerin dahil olmasının yarattığı baskıya rağmen hedeflerine ulaşmak isteyen bir satıcının hikayesine şahit olacaksınız.

Filmin en ilgi çekici kısmı ise Alec Baldwin’in yaptığı satış takımlarına hem ilham veren hem de onları korkutan ağzı bozuk konuşmadır. Konuşma hem zekice hem de yönlendiricidir. Sözleri ne kadar ağır olursa olsun başarıya ulaşmak için elinizden gelen her şeyi yaparak fedakarlıkta bulunmanız gerektiğinin iyi bir hatırlatıcısıdır.

Yukarıda verdiklerimiz size girişimcilik alanında değerli dersler verebilecek olan sayısız filmlerden yalnızca beşidir. Her geçen yıl da bu listeye yeni bir film eklenmektedir.

Markalaşma, Girişimcilik, Motivasyon ve Pazarlama yazılarım. İletişim için: http://bit.ly/ersintat

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store