İnsanları Girişimciliğe İten 5 Motive Edici Faktör

Girişimcilik zorlu bir oyundur ve zor zamanları atlatmada yeterli güce sahip olmayan insanlara göre değildir.

Girişimcilikte önemli olan pek çok şey vardır. Para kazanmak bu alanda tek önemli olan şey değildir. Tabii ki para kazanacaksınız ama bu kısmı düşünmeden önce önünüze çıkabilecek zorluklarında farkına varmalısınız.

Ancak bu zorlukların üstesinden gelebilen girişimciler insanların düşünme ve yaşam tarzlarını değiştirebilecek bir ürün ya da hizmet verme hedeflerinin peşine düşecek azim ve tutkuya sahiplerdir.

Her girişimciyi şirket kurmaya iten faktörler ve durumlar vardır. Her olay ve durum da her bireyde gerçekleşecek diye bir şey yoktur. Fakat bu makalede bahsedilecek olan bazı kesin faktörler kendi işinizi kurmak için sizi motive edebilir ve size gerekli ilhamı sağlayabilir.

Tabii insanları kendi işinin patronu olmak için büyük bir çılgınlığa sürükleyen pek çok önemli faktör vardır. Fakat makaleyi kısa ve öz tutmak için insanları girişimciliğe iten en yararlı olacak 5 faktör seçildi.

Tutku

Hiçbir değere ya da kavrama inanmayan ve hayali olmayan ruhsuz bir birey olamazsınız. Bir girişimci hesaplanmış riskleri nasıl ve ne zaman alacağını bilmelidir. Risk almak için gereken cesareti sağlayan şey bir şeye olan inancınızdır. Bu inancınız da özellikle o konuyla ilgili tutkulu ve istekliyseniz en üst seviyelere çıkar. Eğer motivasyon seminerlerine katıldıysanız, yaptığınız işte tutkulu ve azimli olmanın öneminden bahsedildiğini duymuşsunuzdur.

Bir şirketin başarısı sıkı çalışmaya ve şirket sahibinin azmine bağlıdır. Şirket sahiplerinin azmi, takım çalışanlarını da sıkı çalışmaya teşvik eder.

İşinizde tutkulu olmanın getireceği enerji, şirketiniz dünya üzerinde çok iyi yerlere getirebilir. Ayrıca gün içerisinde fazla iş olmadığında bile bize yine de devam etmemizi sağlayacak enerjiyi verir. Buna bakarak yapılan işte tutkulu ve azimli olmanın insanları girişimciliğe iten faktörlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Özgüven

Dünya nüfusunun neredeyse yarısından fazlasını girişimciliğe yönlendiren faktörlerinden biri de özgüvendir.

Bir başkası için çalışmanın yarattığı en büyük sorunlardan biri de bir sorunu kendi başına çözme özgürlüğüne sahip olmamanızdır. Her zaman çoğu konu için daha yüksek otoritelerden izin almanız gerekmektedir.

Özgüvene sahip olmak pek çok insanın kendi şirketini kurması için büyük bir etkendir. Girişimciler yaratıcı insanlardır ve bu yaratıcılıklarının da hiçbir nedenden ötürü yavaşlatılmasını ya da duraksatılmasını istemezler. Özgürlük, bağımsızlık ve özgüven sahibi olmanın verdiği his onları girişimciliğe iten ve motive eden şeylerden biridir.

Başarılı olmanın verdiği his

Bazılarımız için yaptığımız şeylerden gurur duymak toplum içerisinde etkili olan ve önemli rol oynayan bir farklılık yaratabilmek ve bundan da gelir elde edebilmektir. Bir topluluğa sunduğunuz hizmetlerden gurur duymak ve bu başarının tadına varmak pek çok bireyi girişimciliğe yönlendirmektedir. Bu biraz da her gece yatağa gitmeden önce günlük tamamladığınız işlerinizden memnun hissetmeniz gibi bir şeydir. Bunu da müşterileri için ellerinden gelen her şeyi yaparak ve sıkı çalışarak başarmışlardır.

Kişisel gelişim

Kendi işinizi yürüttüğünüzde asıl vasıflarınızın farkına varırsınız ve bu vasıflara yeni beceriler katarsınız. Günlük olarak karşılaştığınız güçlükler kendinizin bir birey olarak farkınıza varmanıza ve kişisel alanda gelişmenize yardımcı olur. Kendi işinizi kurduğunuzda size müdahale edecek kimse olmayacaktır. Bu sebeple işinizi büyütmek için kendi zayıf noktalarınız üzerinde çalışmaktan başka seçeneğiniz olmayacaktır. Örneğin online pazarlama üzerinde deneyiminiz ya da uzmanlığınız yoksa, bu alandaki becerilerinizi geliştirmekten ve daha fazla bilgi edinmekten başka bir seçeneğiniz olmayacaktır. Kendinizi keşfedin ve gelişin.

Kontrolde olma duygusu

Bir şeylerin üzerinde kontrolünüz olduğunu ve ipleri elinizde tuttuğunuzu bilmek, sizi de girişimciliğe itecek cazip bir faktör olacaktır. Pek çok girişimci kendi işinin patronu olma ve kontrol sahibi olma fikriyle cezbedilmiştir. Bu şekilde de hem işinizin hem de etrafınızdaki bireylerin kontrolünün sizde olduğunu bilerek daha güvende hissedersiniz.

Sonuç:

Girişimci olmak dünyadaki en güzel hislerden biridir. Fakat bunu sürdürebilmek ve başarıya ulaştırabilmek için gerekli tutku ve kararlılığa sahip olmalısınız. Çoğu zaman para kazanma hırsı pek çok girişimcinin sonu olmuştur. Eğer tek amacınız para kazanmaksa girişimciliğe adım atmamanız tavsiye edilir.

Girişim sürecindeki yatırımlarınızda tedbirli olmalısınız. Böylece kurulum aşamasında kaçınılmaz olan güçlüklerin üstesinden daha kolay bir şekilde gelebilirsiniz.

Sizi girişimciliğe iten faktörler nelerdi? Yorumlarınızı aşağıdaki kutucuk aracılığıyla paylaşabilirsiniz.

Markalaşma, Girişimcilik, Motivasyon ve Pazarlama yazılarım. İletişim için: http://bit.ly/ersintat

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store