İstediğiniz Hedefe Ulaşmanız İçin 14 Öneri

Hayat bir yarışa benzer ve bitiş çizgisi de insanların hayatlarındaki hedefleridir. Bu yarışı kazanmak içinse hayattaki bütün hedef ve amaçlarınıza ulaşmak gerekir. Bazı insanlar hedeflerini kendileri koyarken, bazılarının hedeflerinde, hayatlarındaki diğer insanlar etkilidir.

Bir insanın hayatındaki hedefleri kim belirlerse belirlesin, hedef seçmek oldukça önemli bir şeydir.

Peki, hedef koymak neden bu kadar önemli?

Hedef belirlemenin birden fazla farklı önemi var. Fakat bunlardan en baskın olanı ise, hayatta bir hedefi olan bir insanın buna ulaşmak için ne yapması gerektiğini bilmesidir.

Ortalama bir insanın yaşamında gerçekleştirilmesi gereken pek çok hedef vardır. Bu hedeflerden bazıları kolayken, hepsinin kolay olması beklenemez. Bu nedenle, zor hedeflere ulaşmak her yiğidin harcı değildir. Hal böyle iken önlerindeki gerçekleştirilmesi zor hedeflere ulaşmak isteyen insanların mümkün olduğu kadar yardıma ihtiyacı olur.

İşte bu sebeple biraz yardıma ihtiyacınız olabileceğini düşünülerek, önünüzdeki hedefler ne kadar zor olursa olsun ulaşabilmeniz için yapmanız gerekenler aşağıdaki listede yer almaktadır.

1) Adım Adım İlerleyin

Hedefe ulaşma süreci hiç şüphesiz oldukça uzun bir süreç. Bu nedenle istediğiniz hedefe ulaşabilmek için bu uzun süreci küçük parçalara bölerek adım adım ilerleyin.

2) Hedefinize Yeni Bir Adım Attığınızda Kendinizi Ödüllendirin

Eğer bir insan hedefine ulaşmak için birazcık bile umutluysa, kendilerini sürekli motive ettiğinden emin olmalıdır. Hedefinize bir adım yaklaştığınız her seferde kendinizi ödüllendirmek de motive olmak için mükemmel bir yoldur. Unutmayın ki attığınız adımın ne kadar ufak olduğu önemli değil. Kendinizle gurur duyun!

3) Odak Noktanızdan Asla Sapmayın

Hedeflerinize ulaşmak için kullanabileceğiniz diğer bir yol ise ne olursa olsun odak noktanızı sabit tutabilmektir. Eğer belirli bir hedefe ulaşmak istiyorsanız, hedefinize ulaşma süreci boyunca hedefinizden saparak odak noktanızı kaybetmeyin.

4) Her Zaman Olumlu Düşünün

Bu artık klişeleşmiş bir laf olsa da klişe olduğu kadar da doğru aslında. Sadece hayata karşı olumlu bir tutum edinerek bile hayallerinize ve hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

5) Hedefinize Ulaştığınızı Hayal Edin

İstediğiniz herhangi bir hedefe ulaşmanızı sağlayabilecek etkili yollardan biri de başardığınızı hayal etmenizdir. Hedefinize ulaşmış olduğunuzu ne kadar çok hayal ederseniz, bunu başarmaya da o kadar yakın olacaksınız.

6) Motive Olun ve Kendinize İlham Verin

Kendinize ilham vermek ve motive olmak, hedeflerinize ulaşma sürecinizde sizin için oldukça yararlı olabilir.

Hedefleriniz ve bunların getirileri hakkında düşünerek, ilham verici alıntılar ya da hikâyeler okuyarak kendinizi motive edebilirsiniz. Hatta önemli kişilerin söylediği, sizi motive eden alıntılarını çerçeveletip sürekli kullandığınız alanlara asabilirsiniz. Bu söylediklerimiz sadece pek çok seçenekten birkaçı.

7) İnsanların Rehberliğinden Yararlanın

Hedeflerinize ulaşmak için kullanabileceğiniz etkili yollardan bir diğeri de sizden daha deneyimli olan insanların rehberliğinden yararlanmak. Eğer doğru insanın size rehberlik etmesini isterseniz, aldığınız tavsiyeler size hem yol gösterici olacak, hem de sizi hedefinize bir adım daha yaklaştıracaktır.

8) Bu İşe Yüreğinizi Koyun

Hedefinize ulaşma yolunda ne yapıyorsanız yapın ama bunu yaparken kendinizi tamamen buna adayın.

Eğer hedefinize içten bir şekilde ulaşmak istiyorsanız, sahip olduğunuz her kaynağı kullanmalı, güçlü ve güçsüz yanlarınızı bilmeli ve bu süreçte tüm gayretinizle çabalamalısınız.

9) Küçük Başarılara Önem Verin

Çoğu insan küçük başarıları değersiz bulur. Aslında bu konuda oldukça yanılmaktadırlar. Küçük zaferler inanılmaz derecede önemlidir. Çünkü bu başarıların size kazandırdığı ivme ile hedeflerinize bir adım daha atabilirsiniz.

10) Hatalarınızdan Ders Alın

Hedefinize ulaşma süreci boyunca elbette yaptığınız hatalardan dolayı belki de defalarca başarısızlığa uğrayacaksınız.

Fakat bu hatalar aslında gizli nimetlerdir. Çünkü hedefinize ulaşma yolunda bu hataları gayet güzel bir şekilde kullanabilirsiniz. Nasıl mı? Tek yapmanız gereken bunlardan ders çıkarabilmek.

11) Her Zaman Bir B Planınız Olsun

Önceden de belirtildiği gibi, başarısızlığa uğramak ya da hata yapmak bu dönemde kaçınılmaz. Eğer en kısa sürede hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız, hatalardan kolayca sıyrılabilmek ve yolunuza devam edebilmek için bir B planınız olsun.

12) Azmedin

Hedeflerinize ulaşmanızda işe yarayabilecek bir diğer şey ise azimli olmak ve olayların gidişatı süresince de planınıza sadık kalabilmektir. Vazgeçmemek ve sabırlı olmak hedeflerinize ulaşma sürecinde kritik önem taşır.

13) Kendinize İnanın

Bir hedefiniz olsun ya da olmasın eğer bir şeyi başarmak istiyorsanız, önce kendinize sonra bunu başarabileceğinize inanın. Kendine inanmayan bir kimse, hayatta istediği hiçbir şeye ve başarıya ulaşamaz.

14) İnsanlara Hedefinize Ulaşmakta Olduğunuzdan Bahsedin

Günümüzde özellikle de batıl inançlara sahip insanların çoğu, bu tarz güzel durumları dile getirmenin nazar değdireceğini düşünür. Fakat dediğimiz gibi, bunlar “batıl inanç”. İnanın ki insanlara hedefinize ulaşmakta olduğunuzu söylemek bunu başarmanız da size büyük bir yarar sağlayacaktır.

Markalaşma, Girişimcilik, Motivasyon ve Pazarlama yazılarım. İletişim için: http://bit.ly/ersintat

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store