Kendinizi Desteklemeniz İçin 9 Yaşam Stratejisi

Başarıya ve mutluluğa giden yolun sorunsuz ve mükemmel gittiği çok nadiren görülür. Hayat yolunda her zaman size fayda sağlamayacak pek çok engel ve tırmanmanız gereken yokuşlar olacaktır. Üstesinden gelmeniz gereken güçlükler olduğundan bu yola devam edebilmek için motivasyona ve kararlılığa ihtiyaç duyacaksınız.

Size cesaret ve olumlu düşünceler aşılayacak olan manevi bir destek sistemi oluşturmak bu yolda ilerlemeniz de size yardımcı olacaktır.

Size faydalı olabilecek pek çok yaşam stratejisi bulunmaktadır. Aşağıdaki 9 stratejiyi kullanarak hayata karşı istikrarlı bir tutum edinebilir ve kendinize destek vererek güçlü kalabilirsiniz.

Her durumun olumlu taraflarını bulun ve çıkarım yapın

Kaçınılmaz bir şekilde işler istediğiniz şekilde gitmediğinde bir umut ışığı arayın.

Durum ne olursa olsun her olay ve durumdan öğrenilebilecek ve çıkarım yapılabilecek çok şey vardır. Başarısızlık sonsuza kadar sürmez ve sonraki seviyeye geçebilmeniz için de bu başarısızlıkları deneyim etmeniz gerekli olabilir. Yavaşlamak ve geride kalmak kaçınılmaz olduğundan bu durumların üstesinden gelirken olumlu bir tutum takınmayı unutmayın.

Kendinizi deşarj etmek ve yetiştirmek için sağlıklı yollar bulun

Hayat baskı ve stres ile doludur. Her birimiz kendimizce mücadeleler veriyoruz ve bu sırada yanlış adımlar atabiliyoruz. Fakat bunların üstesinden gelebilmek için sağlıklı ve etkili çözümler üretmek mümkün.

Meditasyon, egzersiz ve resim yapma, ilhamınızı ve hevesinizi geri kazanmak için etkili yollardan sadece birkaçıdır. Size uygun olan bir uğraş bulun ve bunu da günlük hayatınızın bir parçası haline gelecek olan bir hobiye çevirin.

Kendinizi ve diğerlerini affedin

Kendinize hiç, “Eğer şimdi bildiklerimi o zaman bilseydim ne yapardım?” diye sordunuz mu?

Büyüdükçe ve hayatta deneyim edindikçe hayata bakış açınız da doğal olarak değişir. Daha iyi kararlar vermek için şimdi edindiğiniz bilgilere sahip olmadığınız zamanları düşünün. Aynı ya da benzer hatalara düşen insanları affedin ve kendinize doğal olarak mükemmel olmayan bir insan olduğunuzu hatırlatın. Kendinizin ve diğer insanların hata yapabileceğini kabullenin ve buna zaman ayırın.

Destek ağı oluşturun

Yardım istemekten asla korkmayın ve çekinmeyin. Düzenli bir destek sistemi oluşturmak duygusal istikrarınızı korumada gerekli olabilir.

Bazen düşüncelerinizi anlatabileceğiniz birine sahip olmak bile size pek çok çözüm önerisi getirebilir. Etrafınızda sizinle empati kurabilecek ve benzer deneyimlere sahip insanlardan destek alın.

Şükran duymayı öğrenin

Nelere minnettar olduğunuzu unutmayın. Bu strateji bazı insanlar için diğerlerine kıyasla daha zor olabilir ama unutmayın ki daha kötü koşullarda bulunabilirdiniz. Eğer hayatta ve nefes alıyorsanız bile minnettar olacağız bir şeyiniz var demektir. Özellikle de işler yolunda gitmiyor iken olumlu kalabilmek için sahip olduğunuz şeylere odaklanın ve şükran duyun.

Bulunduğunuz güne odaklanın

Her birimiz hayatlarımızın kontrolünü elimizde tutmak istiyoruz. Zeki ve kendimizin farkında olan varlıklarız. Fakat sürekli olarak şu an yaşadıklarımıza odaklanmaktansa geçmişimize kafa yorabiliyoruz.

Bulunduğunuz çevrede etkin olun ve dargınlıklara karşı direnin. Kabullenmeyi ve gün be gün ilerlemeyi öğrenin.

Sürekli olarak ilişkilerinizi geliştirin

Diğer insanlara ve nasıl olduklarına kendinize verdiğiniz kadar değer verin.

Bu insanları dinleyin ve edindikleri deneyimlerden çıkarım yapmaya çalışın. Sosyal etkileşimleri bir yana atarak bu doğal dürtüden uzaklaşmayın. Diğer insanlara hizmet edebilmek ve yardımcı olabilmek için yaşamak mükemmel hissettirebilir fakat aynı şeyi kendiniz için yapmayı da unutmamalısınız.

Değişimi kucaklayın

Pek çok insan değişimden hoşlanmaz. Değişim her zaman kolay ya da eğlenceli değildir ve her birimizin de zaman içerisinde edindiği farklı alışkanlıkları ve rutinleri vardır. Bazı insanlar değişimi kucaklamakta zorlanmasa da diğerleri bu kabullenme sürecinde zorlanabilirler.

Korku doğal bir duygudur (İlginizi çekebilir: En Büyük Korkularınızdan Yararlanabilmenin 10 Yolu). Size yeni fırsatlar sunacak kapılar bulmak ise size kalmıştır. Duygularınızın etkisinden sıyrılarak değişime izin verin. Sizin için en sağlıklı seçeneği öncelik haline getirin ve bu seçeneğin peşini bırakmayın.

Durumları ve olayları kafanızda büyütmeyin

Resme geniş bir çerçeveden bakın. Böylece bir şeylerin kötü ve iyi yanlarını görebilir ve sadece olumsuzluklara odaklanarak bunları gözünüzde büyütmekten de kaçınabilirsiniz.

Hedefine ulaşmak için atmanız gereken adımlara kendinizi hazırlayın ve kötü geçirdiğiniz her günün dünyanın sonu olmadığını anlayın. Eğer engeller olmasaydı sıkı çalışma, kararlılık ve gerçek başarı diye bir şey olmazdı.

Geleceğinizi bulunduğunuz anın belirlediğini unutmayın ve hayatın inişli çıkışlı yollarında daha iyi bir yer edinebilmek için harekete geçin.

Bu sözleri aklınızda tutun ve kendinize manevi destek sağlamaya başlayın. Yukarıda verilen teknik ve stratejilerle kendinizi zihnen güçlendirin. Böylece karşınıza çıkan zorluklara karşı tutumunuzun değiştiğini göreceksiniz.

Markalaşma, Girişimcilik, Motivasyon ve Pazarlama yazılarım. İletişim için: http://bit.ly/ersintat

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store