Mark Cuban’dan İş Kurmak İçin Uymanız Gereken 8 Kural

Öncelikle Mark Cuban Kimdir?

Mark Cuban tahmini kazancı 2,6 milyar dolar olan inanılmaz başarılı bir girişimci.

1995 yılında kurmuş olduğu internet tabanlı radyo şirketi olan ‘broadcast.com’ en bilinen işlerindendir. (Şirket daha sonrasında 5,7 milyar dolara Yahoo’ya satılmıştır.)

Sonrasında ise Mark pek çok yatırım yapmıştır. Şimdiyse kendisi NBA takımlarından Dallas Mavericks’in mutlu ve gururlu sahibi. Şirketlerin başlangıç ve kuruluş aşamaları acılı ve zorlu bir süreçtir. Eğer elinizde iyi bir plan yoksa piyasa içerisinde ayakta kalmak kolay olmayacaktır.

Mark, iş hayatındaki kuruluş ve başarı arasındaki süreçte pek çok deneyim edinmiştir. Mark’ın iş kurma üzerine 8 kuralı size de yardımcı olabilir.

Makaleyi bitirdikten sonra yorum bırakarak Mark Cuban kurallarının sizin üzerinizdeki en büyük etkisinin ne olduğunu bizimle paylaşabilirsiniz.

Tutkunuz yoksa başlamayın

Mark kuracağınız şirket ya da işletme ile ilgili herhangi bir istek ya da tutkunuz yoksa başlamamanız gerektiğini söylüyor. Sadece para uğruna şirket kuran insanların başarıya ulaşma şansları çok düşük olacağı görüşünde.

Eğer yaptığınız işi sevmezseniz işlerinizi yürütürken daha az verimli, istekli ve heyecanlı olduğunuzdan, yavaş yavaş sönüp gideceksiniz. Eğer sevdiğiniz işi yaparsanız kar etmeseniz de bu işi sürdürmek için tereddütte kalmayacaksınızdır. Yapacağınız iş sizi heyecanlandıran ve tutkulu olduğunuz bir iş olmalı ki hevesiniz ve cesaretiniz kolayca kırılamasın ve geri adım atmayın.

Teknolojide bildiklerinize bağlı kalın

Başlangıç aşamasında bilgisayarlara, sistemlere ve donanımlara ihtiyaç duyacaksınız. Fakat konu buna geldiğinde kendinizi fazla kaptırmayın çünkü daha kuruluş aşamasındasınız. Teknolojik aygıtların seçiminde bildiğiniz ve normalde de kullandığınız araçlara bağlı kalın.

Bütün paranızı daha önce hiç kullanmadığınız karmaşık donanımlara yatırmayın. Eğer tercih ettiğiniz sistem veya kullandığınız araç gereçler ihtiyaçlarınıza uygunsa, bu sistemi kullanmaya devam edin.

Her şey satışta bitiyor

Para kazanılmayan bir işin ne yararı olabilir ki? Gelir olmadan yapacağınız her iş hobiden başka bir şey değildir. Burada önemli olan hobinizi başarılı ve kazançlı bir işe dönüştürebilmektir.

Faiz, enflasyon veya ticaret gibi terimlere kafa yoruyor olabilirsiniz. Ama sonunda bütün iş yaptığınız satışlarda ve ürünlerinizin getirdiği gelirlerde bitiyor.

Evet, halk arasında bahsedilen ticari terimlerin gücü küçümsenemez fakat konu işinizin başarısına geldiğinde son sözü söyleyecek olan gelir-gider tablonuz olacaktır.

Yani kurulum aşamasında işletmenizin veya şirketinizin nasıl para kazanabileceğini ve bu noktaya nasıl ulaşabileceğinizi iyi düşünün ve kavrayın.

Özel Ofisler Yok

Şirketinizde herkese özel oda tahsis etmeye çalışmayın. Mümkün olduğunca ortak çalışma alanları oluşturun. Herkesin odasında çalışması iletişim seviyesini düşürür. Eğer her şey birbirine açık ve yakın olursa çalışanlarınız daha iyi iletişim kurabilir ve bu durum da şirketinizin enerjisini arttırabilir.

Ayrıca siz de şirketteki farklı mevkii sahiplerinin birbirleriyle iletişimi hakkında genel bir izlenime sahip olabilir ve başlangıç aşamasında size en iyi yardımcı olacak çalışanınızı gözlemleyebilirsiniz.

Sizinle Aynı Tutkuları Paylaşan İnsanları İşe Alın

Eğer işletmeniz belli bir sektör veya çalışma alanına odaklı ise ve işe aldığınız kişiler de bu konu hakkında tutkulu ve istekli iseler, çalışanlarınızın sizinle çalışmayı seveceğini bilirsiniz.

Eğer çalışanlarınız sevdikleri bir işte çalışıyorlarsa, sizler için daha iyi işler yapmada ve işinizin ilerlemesini sağlamada daha iyi motive olacaklardır. Ayrıca işini seven bir çalışan, para için bu işi yapan birinden daha verimlidir.

Ayrıca bu bireyler şirketinizin gelişmesi gereken yönleri üzerinde size farklı açılardan fikirler sunabilirler.

İşinizi Eğlenceli Hale Getirin

Eğer çalışanlarınızın ellerinden gelenin en iyisini yapmalarını ve olabildiğince etkili olmalarını istiyorsanız, bazen stres seviyelerini arttırarak motivasyonlarının düşmesine sebep olabilirsiniz.

Mark bu konuda kendisinin broadcast.com üzerinde çalışırken edindiği bir deneyiminden bahsediyor. Şirketin ‘kamikaze’ adında bir hedefi bulunmaktadır ve bütün çalışanlar da sıkı çalışmalarının sonunda yemeğe götürülecektir. Bu durum da çalışanları cesaretlendirerek ve motive ederek şirketsel hedeflere ulaşılması için daha sıkı çalışılmasını sağlamıştır.

Organizasyonu Tek Elde Tutun

Şirketin kuruluş aşamasında herkesin birbirine rapor vermesine ve zincirleme halinde bir istihbarat sistemi oluşmasına gerek yoktur.

Organizasyonu tek bir yerden halledin. Böylece her durum size sorunsuzca rapor edilebilir ve herkes de bu durumdaki rolünün farkında olabilir. Ayrıca bu şekilde başka birine bu alanda size yardımcı olması için para ödemekten de kendinizi kurtarmış olursunuz.

Eğer Kaçış Planınız Varsa İşinizle İlgili tutkulu ve İstekli Değilsiniz Demektir.

Eğer bir şeylerin yanlış gitme ihtimaline karşı bir plan yaptıysanız, yaptığınız iş sizin için bir tutku değildir. Olumsuz ihtimaller yerine kendinize bu işi ne olursa olsun başaracağınızı söylüyor olmanız gerekir.

Eğer elinizden gelenin en iyisini yaptıysanız fakat yine de işler yoluna girmediyse bile başarısızlığı kabul etmek yanlış bir şey değildir. Fakat başarısızlık halinde ek bir plan hazırlamışsanız bu sizin daha bu yola koyulmadan önce bile başarısızlığı beklediğiniz anlamına gelir.

Ünlü oyuncu Will Smith bu konuyla ilgili “Eğer sizi A planından saptıracak ise B planına gerek yoktur” demiştir.

Sonuç olarak:

Bu makalede kendinize çıkarabileceğiniz pek çok değerli yaşam dersi bulunmaktadır. Fakat tutku ve heyecan sizi ilerleten sebeplerden biri değilse fazla yol alamayacağınızı da aklınızda tutun ve ilk olarak sevdiğiniz işi yapmayı unutmayın.

Markalaşma, Girişimcilik, Motivasyon ve Pazarlama yazılarım. İletişim için: http://bit.ly/ersintat

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store