Motivasyonu Yüksek Girişimcilerin 7 Sırrı

Bazı girişimciler nasıl bu kadar iyi odaklanabiliyor? Nasıl engellerin üstesinden kolayca gelebiliyor ve bu kadar başarılı olabiliyorlar? Dahilik mi? Şans mı? Yoksa ortada bizim bilmediğimiz bir iksir mi var?

Bu soruların cevabının çoğunun altında “motivasyon” yatmaktadır. Peki nedir bu motivasyonun tanımı? Sözlük anlamı “bir şeyler yapma isteği” olarak tanımlanmaktadır.

Başarılı adımlar atan bir girişimci de ilk fark edeceğiniz şey inanılmaz derecedeki motivasyon seviyesi olacaktır. Motivasyon, jet roketi gibidir. Bireyleri pasif katılımcılardan aktif liderlere dönüştürür ve belki de büyülü iksirin tarifi buradadır. Bu yazıda bu girişimcilerin motivasyon sırlarının bir kaçından bulacaksınız.

1) Hayatta Ne Yapmaları Gerektiğini Bilirler

Motivasyon kültürü oldukça geniş ve çeşitlidir. Ayrıca gün geçtikçe daha da karmaşık bir hale gelir. Motivasyon “Neden?” sorusunun cevabıdır.

Neredeyse herkes bu büyük var oluşsal soruyu sormuştur kendine: “Neden buradayım? Amacım ne?”. Bu sorulara felsefi bir cevap bulmamıza gerek yok.

Var oluş amacımız hayatın temel prensiplerinden biridir. Eğer ne için yaşadığınızı bilmezseniz, yaşamak için gerekli motivasyona da sahip olamazsınız demektir.

Kaderinizi belirlemek için hedefinizi seçin. Buna ulaşmak için takip edeceğiniz yolu belirleyin. “Neden?” sorusuna kendinizce bir cevap bulduğunuz anda, sürekli bir motivasyona giden yol için ilk adımı atmış olacaksınız.

2) Her Gün Ne Yapmaları Gerektiğini Bilirler

Motivasyon geniş çerçevelidir ve gün geçtikçe de detaylanır. Eğer hayatta ne yapmanız gerektiğini biliyorsanız, her gün ne yapmanız gerektiğini de belirleyebilirsiniz demektir.

Başarılı bir girişimci olabilmek için günlerinizi planlamalısınız. Her güne belirli görev, hedef ve sorumluluklar ile başlayın. Üstesinden gelinmesi gereken büyük çaplı işler önceliğiniz olsun. Eğer bunların varlığının farkında olursanız, o işi bitirmek için gün boyunca daha iyi motive olabilirsiniz.

3) Her Güne Mental Olarak Hazır Başlarlar

Günlük planlama her zaman yeterli olmayabilir. Motivasyonunuzu güçlendirebilecek başka bir etkenlere de ihtiyaç duyacaksınız. Bu da kendinizi psikolojik olarak hazırlamaktır. Bunun için ihtiyacınız olabilecek 4 ipucu:

  • Müzik dinlemek zihninizi güçlendirmek için en iyi ve hızlı yoldur.

Bunun gibi pek çok teknik vardır ama verilen mesaj basit. Eğer güne başlamadan kendinizi mental olarak hazırlarsanız, gün boyunca kendinizde hedeflerinize ulaşmak için yeterli gücü ve daha fazlasını bulacaksınız.

4) Sadece Öz-disipline Bağlı Kalmayı Reddederler

Disiplinli insanlara her zaman saygı duyulmuştur. Ancak öz-disiplin yani irade vücudumuzdaki bir kas gibidir. Ve her kas gibi irade de aşırı kullanımda tükenebilir.

Öz-disiplin kısıtlıdır. Benjamin Franklin ahlaki mükemmeliyetçiliği ile ünlüydü. Fakat bu mükemmeliyetçi deneyinin sonucunda “ Elde etmek için oldukça azmettiğim mükemmeliyete ulaşmaktansa mükemmeliyetten uzaklaştım” demiştir. Öz-disiplin sizi başarısızlığa uğratacaktır. Fakat derinden motive olmak sizi başarıya ulaştıracaktır. Öz-disiplin çabanızı arttırabilir fakat kendinizi yalnızca buna bağlamayın.

5) Kendi Kurallarını Kendileri Yazarlar

Kendini motive etmesini bilen bireyler hayatta kuralları kendileri koyarlar. İnsanlar pek çok birey, grup, alt kültür ve dış güçlerle çevrelenmiştir. Etrafımızdaki etkenler bizlerin bakış açısında, hedeflerinde ve hayallerinde doğal olarak etkili olacaktır.

Fakat bu dış baskılardan kurtularak kendi kurallarını oluşturabilen bir birey kendini en iyi şekilde motive edecektir. Diğer bir deyişle, kendini motive etmeyi bilen bireyler kendi standartlarını belirler ve bu standartlar oldukça yüksektir.

Örneğin:

  • Her gün saat sabah 5’te uyanacağım.

Yüksek standartlara sahip olmak ve ayak uydurmak zordur. Ama yüksek seviyede motivasyona ve başarıya giden yolda iyi bir seçenektir.

6) Hedeflerini Çok Yüksek Tutarlar

Motivasyonu yüksek girişimcilerin başvurduğu bir diğer yol ise hedeflerin onlara verdiği gücü kullanmaktır. Dustin Wax hedef belirlemenin gücünü şu şekilde açıklamıştır: “ Psikoloji, nöroloji ve diğer alanlarda araştırma yürüten bilim adamlarının çalışmalarına göre, hedef belirlemek bizi bu hedefe ulaşmış gibi hissettirir. Yani küçük veya büyük bir hedef belirlemek, beynimizin bu hedefle olduğumuz kişiyi bağdaştırmasını sağlar ve bize bu hedefe ulaşmamızda gereken motivasyonu sağlar.”

Yani hedef belirlemenin başarıya olan katkısı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Bazı insanlar diğerlerinin yüksek hedefleriyle dalga geçer. Fakat dalga geçilen bireyler hedeflerini yüksek tutarak inanılmaz şeyler başarır. Hedeflere tam anlamıyla ulaşılmasa da pek çok yol katedilebilir ve başarılı olunabilir.

7) Hedeflerini Her Zaman Göz Önünde Bulundururlar

Sadece bir hedef belirlemek motivasyonunuzu yüksek tutma da yeterli değildir. Önemli olan bu hedeflerinizi her zaman aklınızda bulundurabilmektir. Bilgisayarınızın, telefonunuzun ve hatta aynanızın üzerinde size bunları anımsatacak bir şey bulundurun. Hedefleriniz zihninizde öncelik haline gelirse, motivasyonunuzu asla kaybetmezsiniz.

Sonuç:

Kendi kendini motive edebilmek, başarılı girişimcilerle diğerlerini birbirinden ayıran en önemli güçlerden biridir.

Öz motivasyon şanslı olmayı beklemez, başarıya ulaşmak için kendi şansını kendi yaratır. Ve ancak bu şekilde istenilen başarıya ulaşılabilir.

Markalaşma, Girişimcilik, Motivasyon ve Pazarlama yazılarım. İletişim için: http://bit.ly/ersintat

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store