Olmayı İstediğiniz Kişiye Dönüşmek için İhtiyacınız Olan 10 Unsur

Olmayı istediğiniz kişiye dönüşmekte zorlanıyor musunuz?

Raflar okuyucunun istediği kişiye nasıl dönüşebileceğini anlatan kişisel gelişim kitaplarıyla dolu. Fakat sadece bir kitapta yazan şeyleri uygulamak size yardımcı olabilecek tek şey değil. Bunun yerine üzerinizde fark yaratabilecek etkili adımlar atabilirsiniz.

Bu makalede, istediğiniz kişiye dönüşebilmeniz için atmanız gereken 10 adımı bulacaksınız. Bu yolları uygulayın ve hayatınızın gözlerinizin önünde değiştiğine şahit olun.

1) Kariyer olanaklarını denemekten çekinmeyin

Pek çok insan kendileri için uygun olduğunu düşündükleri mesleklerin peşine düşerler. Bu sebeple diğer seçeneklere fırsat tanımazlar. Hayatınızda ne yapmak istediğinizden ne kadar emin olursanız olun, kendinize keşfetmek için izin verin ve diğer fırsatları tanımaya bakın.

2) Alternatif bakış açılarına açık olun

Diğer insanlardan bir şeyler öğrenebilmek, daha iyi bir birey olabilmek için önemlidir. Bazı insanlar yıllar boyunca inandıkları görüşlere o kadar bağlıdırlar ki diğer bakış açılarına zihinlerini açmaya pek de istekli olmazlar. Zihninizi ve kalbinizi yeni fikirlere açık tutun.

3) Zamanınızı yatırım aracı olarak kullanın.

Gönüllü olarak zamanınızı çalışmaya harcamanın, iyi bir yaşam kalitesine ulaşabilmek gibi pek çok yararı vardır. Ayrıca bu duruma ne kadar istekli olursanız bir o kadar da kendinizi geliştirmek için çabaladığınız bu zamanlara minnettar kalırsınız.

4) Diğer insanları anlamaya çalışın

Hayatımızda yaptığımız pek çok şey mesleki, romantik ve arkadaşlık ilişkileri ile bağlantılıdır. Önemli olan ise, iyi ve kötü zamanlarda bu ilişkileri sağlıklı tutmaktır. Hayatımızdaki insanlar nelerin üzerinde çalışmamız, nelere daha fazla zaman ayırmamız gerektiği hakkında bize yol göstererek, her zaman olmak istediğimiz kişiye dönüşmemizde bize yardımcı olabilirler.

5) Kendi evinizi edinin

Kendinize ait bir alanda yaşamak hayat yolunda atılacak önemli bir adımdır. Yaşamınızı geçirebileceğiniz bir yer sağlayabilmek finansal istikrarınızı ve sorumluluklarınızı gösterir. Ayrıca evin dekorasyonu ile de kendi kişiliğinizi yansıtabilirsiniz. Yani, maddi gücünüzün el verdiği evleri araştırmak bunun için atılacak iyi bir adım olabilir.

Sonunda sizi tam anlamıyla evinizde hissettirecek bir alan bulduğunuzda, o konumlarda bir ev almayı veya kiralamayı düşünebilirsiniz.

6) Hareketlerinizin sorumluluğunu alın

İşler yolunda gitmediğinde başkalarını suçlamaya yöneliriz. Fakat bu seçeneğe yönelmek yerine durumu değerlendirmeniz ve bu sonuca ulaşmanızda sizin aldığınız rolü de göz önünde bulundurmanız daha iyi bir seçenektir. En başta bunu yapmakta zorlanabilirsiniz ama sonrasında sizin için çok değerli birkaç şey öğrenmiş olacaksınız. Mümkün olduğunca hatalarınızı kabullenin ve bunlardan ders çıkarmayı amaçlayın.

7) Konfor bölgenizden dışarıya adım atın

Eğer hayatınızı kendini tekrar eden ve maceralara açık olmayan bir tarzda yaşıyorsanız, kişisel gelişiminiz pek de mümkün olmayacaktır. Öyleyse kendinizi toparlayın ve gözünüzü korkutan işleri düzenli olarak yapmaya çalışın. Böylece yeni beceriler de geliştirebilirsiniz.

8) Karşılık beklemeden nazik olun

Pek çoğumuz insanlara karşı nazik olma üzerine geleneklerle büyütüldük. Fakat bu işi bir adım daha ileriye taşıyarak bu davranışları karşılık beklemeksizin yapmalıyız. Sonrasında ise başka bir insanın hayatını daha iyi bir hale getirdiğinizi bilerek, kendinizi tamamlanmış hissedebilirsiniz.

9) Bedeninize iyi bakın

İnsan bedeni şaşırtıcı derecede dirençlidir. Fakat bu durum sizin sürekli olarak ona zarar veren hareketlerde bulunmanızı gerektirmez. Sonunda, yaptığımız tüm bu kötü seçimler bize geri dönecektir. Eğer fazla sigara ve alkol tüketiyorsanız, düzgün beslenmiyor ya da egzersiz yapmıyorsanız, olumlu ve istikrarlı değişimlere adım atabilirsiniz.

10) Deneyimlerinizde size katılan değerleri fark edin

İnsanlar çoğunlukla sahip oldukları maddi değerlere daha çok önem verir. Eğer bir kişinin iyi bir arabası, büyük bir evi ve diğer çok da temel olmayan mülkleri varsa, o kişinin durumu iyidir. Fakat hayat deneyimleri ve kafa yapısı da bunlar kadar ve hatta daha önemlidir.

Uzun zamandır görüşmeyi istediğiniz biriyle güzel bir sohbet edebilmek ya da sahilde düşüncelere dalabilmek parayla satın alamayacağınız fakat paha da biçemeyeceğiniz şeylerden sadece ikisidir.

Sonuç olarak:

Listeden anlaşıldığı üzere, istediğiniz kişi olabilmek direkt yollar ile ulaşılabilecek bir şey değildir ve uzun çabalar gerektirir. Bu yollarda aksamalar olabilir veya karşınıza engeller çıkabilir fakat kişisel gelişim sonu gelmeyen bir süreçtir. Bu sürecin sonunda kendinizden memnun hale geleceğinizden emin olabilirsiniz.

Markalaşma, Girişimcilik, Motivasyon ve Pazarlama yazılarım. İletişim için: http://bit.ly/ersintat

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store