Başarı ve Para ile Aranızdaki 8 Engel

Belki paranız yok, belki borçlarınız var ve hatta sevdiğiniz ve gurur duyduğunuz bir kariyere sahip olmak istiyorsunuz. Bu iş, iyi para kazanabileceğiniz ve yeteneklerinize uygun bir iş olsun istiyorsunuz.

Pek çoğumuz çok para kazanmak istiyoruz. Fakat aynı hedefe sahip olan pek çok insan bu noktaya ulaşmak için çok çaba sarf etmektedir. Peki, onlar yapınca oluyor da siz niye yapamıyorsunuz?

İşte, hala parasız olmanızın muhtemel 8 sebebi:

1) Kolay Vazgeçiyor Olabilir misiniz?

Bir şeyler yapmak için işe koyulduğunuzda, ilk altı ay sadece bir test. Bu da bu işe bağlılığınızın ve yaptığınız işi sevip sevmediğinizin testi. Bu süreç içerisinde pek çok şeyle mücadele edecek ve başarısızlığa uğrayacaksınız. Fakat bunların hepsi bu uzun maraton için hazır olup olmadığınızı ve istediğiniz şeyleri gerçekten de hak edip etmediğinizi gösterecek olan bu testin bir parçası. Eğer bu süreci atlatırsanız, o zaman hedefinizi başarmayı hak ettiğinizi kanıtlamış olursunuz.

2) Motivasyon Eksikliğiniz Olabilir mi?

Dünya üzerinde oturup da “keşke zengin olsam” ya da “keşke zam alsam” diye düşünen fakat bunların kendi kendine gerçekleşmesini bekleyen pek çok insan var. Fakat bir sabah uyandığınızda banka hesabınızda milyon liralar bulmayacaksınız. (Tabi şans topu, 10 numara veya Milli Piyango’ya bel bağlamadıysanız. J Hoş bel bağlasanız da olmuyor ama)

Dünyadaki zengin insanlar bir şeylerin olmasını dilemiyor ya da para kazanmayı ummuyorlar. Bu insanlar bir şeylerin olmasını beklemektense, harekete geçmeye zaman harcıyorlar. (Örn: Facebook veya Google çok para kazanılmak için kurulmuş şirketler değiller. Kurulduğu, geliştirildiği ve talep gördüğü için dünyanın en zengin markaları haline geldiler.) Eğer bir şeyi gerçekten istiyorsanız o zaman bunu başarmak için yüreğinizi ortaya koymanız ve kendinizi tamamıyla bu işse adamanız gereklidir.

Birinin gelip size istediğiniz her şeyi sağlayacağı gibi bir hayale kapılmayın. Çünkü bu durum hayal olmaktan öteye geçmeyecektir.

3) Televizyonunuzla Olan Aşk Hayatınız Ne Durumda?

Bir gün Porsche’ye mi binmek istiyorsunuz? O zaman şu sözü aklınızın bir köşesine yazın. Neden hiç Porsche reklamıyla karşılaşmadınız? Çünkü o arabayı alabilecek insanlar televizyon izleyerek zamanlarını harcamazlar. Eğer gününüzün çoğunu televizyonda başka insanların hayatlarında neler olduğunu izleyerek geçiriyorsanız, dışarıya çıkarak kendi hayatınızı şekle sokma fırsatını kaçırıyorsunuz demektir.

Televizyon gerçek hayat değildir. Televizyonunuzu kapatın ve yaşamınıza devam edin.

4) Peki Uyku ile Olan Dostluğunuz Ne Durumda? Ayrılmaz İkili misiniz?

Eğer zengin ve başarılı olmak istiyorsanız fakat 8 saatten fazla uyuyorsanız, değerli zamanınızı boşa harcıyorsunuz demektir. Günlük 6–7 saatlik bir uyku yeterlidir. Fakat sabahları yeterince erken uyanmıyorsanız para kazanma ya da kendinizi geliştirme fırsatlarını kaçırıyor olabilirsiniz.

Bu gece yatmadan önce saatinizi normalde uyandığınız zamandan bir saat önceye kurun ve saatinizi de yatağınızdan ulaşamayacağınız bir yere koyun. O sinir bozucu sesten kurtulmak için yataktan kalktığınızda, tekrar uyuma ihtimalinizi azaltmış olursunuz.

Sonrasında ise tek yapmanız gereken odanızdan çıkıp kendinize güzel bir sabah kahvaltısı hazırlamak. Alın size kendiniz üzerinde yoğunlaşabileceğiniz fazladan bir saat! Ama yapabileceğiniz en tembelce şey o alarmı kapattıktan sonra yatağa geri dönmek olacaktır.

5) Kötü Alışkanlıklarınız Var mı?

Sigara, alkol tüketimi, televizyon izlemek, Facebook’ta takılmak ve yaptığınız bu tarz şeylerin hayatınız üzerinde büyük bir etkisi vardır. Eğer bir birey olarak gelişmek istiyorsanız hayatınızın belli alanlarında bir disiplin sahibi olmalısınız ki hem fiziksel hem de ruhsal olarak güçlenebilin.

Bu alışkanlıklarınızdan kurtulun ve hayatınızı iyi yönde ilerletmeye odaklanın.

6) Çevreniz Nasıl?

Söylendiğine göre zaman geçtikçe en çok zaman geçirdiğiniz 5 insana benzersiniz. Buna bakarak şu anki arkadaş çevrenizin sizin için iyi olup olmadığını sorgulayın. Bu kişilerle çok eğleniyor olabilirsiniz ve bu da güzel bir şey. Fakat bu insanların hayalleri, hedefleri ve ilham kaynakları var mı?

7) Çok Laf, Az İş

Bazı zamanlarda aklınıza mükemmel bir fikir gelir fakat siz bu fikri uygulamak yerine o fikrin üzerine daha fazla düşünce koyarak eyleme geçmezsiniz.

Yolun sonunda ise bu harika fikir hakkında hayatınız boyunca düşünmüş fakat eyleme geçmemiş olacağınızdan fikriniz değersiz hale gelir. Sanırım mezarlar dünyanın en zengin yerleridir çünkü pek çok parlak fikir ve buluş daha gerçekleşemeden buralarda son buluyor. Önemli olan parlak bir fikre sahip olmak değil bu fikri gerçek hayata geçirebilmektir.

8) Plan Yapar mısınız?

Planlı olmak zengin ve başarılı olmak için şart olmasa da, şu ana kadar parasız kaldıysanız sorunun derinine inerek bu kısmı da sorgulamalısınız. Belki de hayatınıza biraz plan ve program katma zamanı gelmiştir.

Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde ne noktada olmak istiyorsunuz? Şu anda bulunduğunuz yerde kalmayı mı yoksa hayallerinizdeki işe sahip olarak iyi miktarda para kazanmayı mı tercih edersiniz. Eğer ikinci seçenekte karar kıldıysanız, bu noktaya ulaşabilmek için bir plana ihtiyaç duyacaksınız. Hayalinizi gerçek yapabilmek için ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? O zaman bunları yazıya dökerek hayallerinize küçük bir adım atabilirsiniz.

Markalaşma, Girişimcilik, Motivasyon ve Pazarlama yazılarım. İletişim için: http://bit.ly/ersintat

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store