Sosyal Medya Takipçilerinizi Arttırmanın 5 Kolay Yolu

Sosyal medya pazarlaması tek bir ölçeğe göre sınırlandırılamaz. Bu stratejiye yeni olan pek çok girişimci ve pazarlamacı çoğunlukla takipçilerin önemini fazlasıyla vurgulamakta ve daha fazlasına sahip olmak için ellerinden geleni yapmaktadırlar.

Maalesef ki sadece takipçi sayısının peşinde koşmak kaliteyi ve katılımı azaltabilir ve daha da önemlisi sosyal medyadaki varlığınızı zayıflatabilir.

Yine de hazırda bir stratejiniz varsa, fazla takipçiye sahip olmanın bazı avantajları olabilir. Pek çok insanın düştüğü tuzak ise takipçilerin eşit sevilerde olduğu ve her yeni takipçinin de bir diğeriyle aynı değerde olacağıdır. Ama aslına bakarsanız markanıza katılımı olan ve markanızı tanıyan takipçileriniz ortalama takipçilerinizden daha değerlidir. Bu takipçi kitlesine sahip olmak da sizin markanız için büyük bir değer demektir.

Markanıza sadık ve kendini adamış tek bir takipçi bile ilgisiz takipçilerin sayısından çok daha değerlidir.

Öyleyse kitlenizin seviyesini nasıl arttırabilirsiniz?

Aşağıdaki 5 tüyo ile birlikte sosyal medya varlığınızı ikiye katlayabilir ve bunu yaparken de kaliteden ödün vermek zorunda kalmayabilirsiniz.

1) Yüksek Kalitede İçerik Paylaşın

Bu tarz içerikler üretmek takipçilerinizin katılımını ve içeriğinizi arkadaşlarıyla ve takipçileriyle paylaşma olasılığını arttıracaktır. Böylece kendinizi kalabalık sosyal medya pazarı içerisinde farklı bir yere koyabilirsiniz.

2) Düzenli Olarak Hedef Kitlenizden Yeni İnsanlara Ulaşın

3) Mevcut Konuşmalara Katılın

4) Etkili Bireylerle Beraber Çalışın

Böylece kitlenizi etkileşim içine sokarak, saygı değer kullanıcılarla çalışarak daha iyi bir ün kazanabilirsiniz. Eğer birden fazla etkili bireyle çalışırsanız, takipçi sayınızın hızla büyümekte olduğunu göreceksiniz. Fakat bu ilişkilerinizi uzun vadeli tuttuğunuzdan emin olmalısınız.

5) Takipçilerinizi Ödüllendirin

Eşantiyon ürün dağıtımları gibi etkinliklere sponsorluk yapabilir ya da kitlenizden aldığınız her mesaj ve yoruma cevap yazabilirsiniz. Bu şekilde takipçileriniz takdir edildiklerini hissedeceklerdir. Onlar değerli olduklarını hissettirin. Böylece kitleniz arkadaşlarına ve ailelerine sizden bahsedeceklerdir. Bu da takipçi sayınızda büyük bir etkiyle sonuçlanabilir.

Unutmayın, buradaki önceliğiniz takipçi sayısı değil kalitesi olmalıdır. Sadece sayıya odaklı olarak çalışmak uzun vadede size zarar verecektir. Hiçbir takipçiyi geri çevirmek zorunda değilsiniz fakat başarınızı ilgi çektiğiniz takipçi sayısıyla ölçeklendirmeyin.

Beğeni, yorum, bağlantı trafiği ve sitenizde geçen konuşmalar başarınızı ölçmenizde esas aldığınız şeyler olsun. Ancak bu şekilde takipçi sayınız markanız açısından daha anlamlı bir yer edinebilir.

Markalaşma, Girişimcilik, Motivasyon ve Pazarlama yazılarım. İletişim için: http://bit.ly/ersintat

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store