Televizyon İzlemeyi Bırakmanız İçin 9 Sebep

Bu makalede televizyonun insan üzerindeki farkında bile olmadığınız fakat oldukça korkutucu etkileri yer alacak.

Bir insan günde ortalama kaç saat televizyon izliyor?

Yapılan bir araştırmaya göre ortalama bir insan her gün 5 saat ve 11 dakika televizyon izliyor. Böyle bakıldığında günümüzün önemli bir kısmı televizyon izlemeye harcanıyor. Buna 7–8 saatlik uyku zamanını da eklediğimizde geriye işlerinizi tamamlamak için pek fazla zaman kalmıyor.

Televizyonun insanlar üzerinde ne gibi etkileri vardır?

Televizyon izlemenin insanları verimli kılmaktan alı koymak gibi bir etkisi olsa da, bireyleri farklı düşünmeye iten bir etkisinin olduğu da doğrudur. Aşağıda verilen sebeplere bakarak neden bir an önce televizyon izlemeyi bırakmak gerektiğini anlayacaksınız.

Fazla televizyon izlemek zamanınızı boşa harcamaktır

Televizyon izlemekle ne kadar zaman harcıyorsunuz? Büyük ihtimalle cevap yukarıda belirtildiği gibidir (5 saat 11 dakika). Ama bu sizin tam anlamıyla harcadığınız zaman mı?

Eğer ilgi alanlarınız ve hedeflerinize ulaşmada sizin için eğitici ve faydalı olabilecek şeyler izliyorsanız zamanınızı tam olarak harcıyorsunuz denemez. Fakat rastgele televizyon dizileri izleyen pek çok kişi için bu, zamanlarını boşa kullanmak demektir.

3 saat dizi izledikten sonra ne kazandığınızı düşünün. Tabii daha rahatlamış hissedebilirsiniz ama 3 saatinizi buna harcamak verimliliğiniz açısından da biraz fazla değil mi?

Bu 3 saat içerisinde televizyon izlemektense pek çok farklı şey yapabilirsiniz. Ekrana saatlerce bakmaktansa ulaşmak istediğiniz hedefler için uğraş göstermek bunlardan sadece en verimli olanı.

Televizyon bize gerçekçi olmayan beklentiler verir

Televizyon gerçek hayat değildir.

Eğer haberleri ve insanların hayatları hakkındaki belgeselleri izlemiyorsanız tabii. Fakat haber içeriklerinin abartılması ve insanları sebepsiz yere korkutması ya da belgesellerin sahte olması gibi şeyler de günümüz de oldukça mümkün.

Televizyon bize gerçekçi olmayan beklentiler verir. Çünkü yansıtılan senaryolar ve olaylar gerçek hayatta nadir rastlanabilecek ve hatta rastlanmayacak durumlardır.

Hayatta başarılı olmak ve belli bir yere gelmek isteyen insanlar için bu programlar zihnimizdeki yanılsamalardır ve zihnimizde yanlış sınırlar belirleyerek aslında başarabileceğimiz şeylerin limitini farklılaştırırlar.

Televizyon sağlığımızı tehdit eder

Televizyon izlemek ile obezite ilişkisi artık bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Uzun süre zarfları boyunca oturup televizyon izleme alışkanlığı olanların obeziteye ve kalp hastalıklarına olan yatkınlıkları artar.

Ayrıca televizyon izlerken yemek yemeye daha fazla ihtiyaç duyarsınız. Buna ek olarak da fiziksel bir aktivite yapmadığınız için daha az kalori yaktığınızdan tüm bunların birleşimi oldukça tehlikeli bir karışım haline gelebilir.

Televizyon disiplin seviyenizi düşürür

Televizyon izleyerek pek de disiplinli bir davranış sergilediğiniz söylenemez. Televizyon izlemek bağımlılık yarattığından, disiplin seviyenizi de ciddi olarak etkiler. Ne kadar fazla televizyon izlerseniz, işlerinizi tamamlama olasılığınız da bir o kadar düşer.

Ayrıca evinizde televizyon varsa, bu sizin dikkatinizi dağıtan en büyük etken olacaktır. Sonuç olarak da hayatınızda edindiğiniz disiplin seviyeniz de oldukça düşecektir.

Televizyon zihninize olumsuzluk aşılar

Özellikle de haberler olmak üzere televizyon programları olumsuzluklar üzerine kurulmuştur.

Haberlerde gördüklerinizi düşünün. Kaç tane olumlu haber görüyorsunuz? Kötünün de kötüsü her zaman televizyonda gösterilmekte ve bize olumsuzluk aşılamakta. Tehlikeli yerleri duyuyor ve korkudan oralara gitmiyoruz. Dünyada salgın hastalıklar olduğunu duyuyoruz ve aşırı tedbirli oluyoruz. Hatta bazı insanlar bir şeylerin ters gitmesin olasılığı yüzünden evden bile çıkmamakta.

Televizyonun harcamalarımız üzerinde de etkisi vardır

Televizyonun harcama alışkanlıklarımız üzerindeki etkisi kanıtlanmıştır. 15 dakikada bir verilen reklamlar ve alışveriş kanalları artık her yerde. Eğer bir alıcı zihniyetiyle televizyon izlemiyorsanız bile fark etmeden yaptığınız harcamalar değişebilir.

Biz görsel insanlarız ve fark etmeden televizyon tarafından etki altına alınmamız oldukça kolaydır.

Televizyon hayatınızdan tatmin olmamanıza sebep olabilir

Yapılan bir çalışmaya göre fazla televizyon izleyen insanlar kendi hayatlarından memnun kalmamaya eğilimli olmaktadır. Bu insanların maddi istekleri ve arzuları gittikçe büyüdüğünden sahip oldukları şeyleri küçük görmeye başlarlar. Bunun sebebi de televizyonlarda yansıtılan gerçekçi olmayan yaşam biçimleridir.

Televizyon sosyalleşme oranınızı düşürür

Eğer çok televizyon izliyorsanız, sosyal hayatınızın düşüşte olması muhtemeldir. Sosyalleşmek sadece rahatlamak için değil zihnimize olumlu düşünceler aşılamak için de oldukça önemlidir.

Çevrenizde vakit geçirebileceğiniz, sizi mutlu edebilecek, ruh halinizi yükseltecek ve hatta size yardım ve destek sağlayabilecek pek çok insan olabilir. Yine de ekranın başında saatlerce oturmaktan iyidir.

Televizyon yargılarınızı yanlış bir şekilde değiştirebilir

Televizyon zihnimize olumsuz düşünceler aşıladığından ve beklentilerimizi arttırdığından, inandığımız şeyleri ve kişisel yargılarımızı değiştirmesi de oldukça muhtemeldir.

Televizyon oldukça güçlüdür. Eğer inanç sisteminizin değişmesini istemiyorsanız fazla televizyon izlemekten kaçınmalısınız.

Sonuç olarak:

Televizyon izlemeyi tamamen kesmek de istemeyebilirsiniz. Fakat kendinize bunun için kısıtlı bir zaman ayırarak daha fazla sosyalleşmeye ve hedeflerinize ulaşmak için zamanınızı verimli bir şekilde değerlendirmeye çalışın. Unutmayın ki rahatlamak için televizyon izlemekten daha verimli ve rahatlatıcı olabilecek pek çok fırsatınız var!

Markalaşma, Girişimcilik, Motivasyon ve Pazarlama yazılarım. İletişim için: http://bit.ly/ersintat

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store