Yapmayı Sevdiğiniz Bir İş Bulabilmek İçin 7 Tüyo

Çevrenizdeki insanlara baktığınızda ruhsuz ve yürüyen bedenlerden ibaret olduklarının farkına vardınız mı? Günümüzde çevreye baktığınızda milyonlarca insanın suratlarından ve tavırlarından bile yapmakta oldukları işlerden memnun olmadıklarını anlayabilirsiniz.

İnsanlığın en büyük şansı, kötü şansın üstesinden gelebilmek için gereken beceri ve kararlılığa sahip olmasıdır. -Channing Pollock

Bazı insanlar ise bu sıradanlıktan memnunlardır ve bunda yanlış bir şey yoktur. Bu insanların belirli bir düzenleri ve gelirleri vardır.

Fakat diğer insanlar hayattan daha fazla şey beklerler. Bir farklılık yaratmayan bir işte çalışmaya katlanamazlar. Bu insanlar yapmak istedikleri ve yapmak zorunda oldukları şeyler arasında sıkışıp kalmışlardır. Çoğunlukla üniversiteden mezun olduktan sonra bireyler bir boşluğa düşerler ve gelecekleri hakkında kendilerine somut bir hedef çizemezler. Bu da en sonunda gelecek ile ilgili belirsizliklerin olmasından ötürü önlerine çıkan ilk iş fırsatlarına kapak atmalarıyla sonuçlanır. Bu sebeple eğer belirsizliklerden ötürü sevmediğiniz bir işi yapmaya başlamak istemiyorsanız aşağıdaki tüyoları aklınızın bir köşesinde tutmanız yaşamınız için büyük bir önem teşkil edebilir.

Mümkün olduğunca parayı önemsemeyin

Bu durum herkes için mümkün olmayabilir. Eğer bir iş kurmak için yeterli birikiminiz yoksa önce stajyerlik ya da çıraklık yapın. Piyasanız hakkında geniş bir bilgi ve deneyim edindikten ve belli bir birikim edindikten sonra ise bu kararınızın size uzun vadede yararını göreceksiniz.

Sevdiğiniz işi yapın

Sanırım bu da en zor kısım. Pek çok alanda ilgili ve tutkulu olan insanların sayısı oldukça fazladır. Bu sebeple zaman içerisinde eskimeyecek ve modası geçmeyecek olan alana bağlı kalın. Ayrıca hangi işi yaparken bıkıp usanmayacağınızı ve bu süre boyunca hangi meslekten zevk alacağınızı iyi düşünün. Çünkü bazı insanlar ilgi alanlarını işe dönüştürdükten sonra zamanla bu işten nefret etmeye başlayabilirler.

Kişisel gelişim

Kafa yapınızı değiştirmek, hayatınızı değiştirmek demektir. Kendinizi geliştirmeniz de bu noktada hayati önem taşır. Eğer aynı noktada kalırsak, değişmez ve gelişmezsek hayatımızın hiçbir alanında da bir gelişme göremeyiz. Her zaman olduğunuz kişiden daha iyi olmaya çalışın.

Sadece zayıf noktalarınız üzerinde değil bütün özellikleriniz üzerinde çalışın. Örneğin ticari liderlerin pek çoğu çok yönlü insanlardır. İnsanların arayışında olduğu pek çok niteliğe sahiplerdir. Mevcut şirket liderlerinin %60’ı da liderlik becerilerini geliştirmeye çalışmaktadırlar.

Eğer uzmanlık alanınızda iyi bir lider olmayı amaçlıyorsanız kendinize ‘Diğer insanların benim önderliğimi izlemesini sağlayacak niteliklere sahip miyim?’ diye sorun. Kendinizde geliştirmeniz gereken özellikleriniz mutlaka vardır. Bu sebeple öğrenmeyi ve gelişmeyi asla bırakmamalı ve daha da iyi olmaya çabalamalısınız.

İş ahlakı

Fırsatların size gelmesini mi beklersiniz yoksa bunun için harekete mi geçersiniz? Kendinize karşı dürüst olun. Sizden 7/24 uygun olmanızı isteyen bir işe atılmayın. Sonunda kendinizden nefret edeceksiniz ve birlikte çalıştığınız insanlar da sizden nefret edecek.

Eğer kendi işinizi kurmak istiyorsanız, kuracağınız işin yemek yemek ve nefes almak gibi hayatınızın bir parçası haline geleceğini unutmayın. Eğer sizi tüketecek bir işte çalışmak istemiyorsanız, sınırlarınızı bilin ve iş seçiminizi de buna göre yapın.

Güçlü ve zayıf yanlarınızın farkına varın

Bu maddenin, kişisel gelişim ile bir arada uygulanması gerekir. Kimse her alanda mükemmel değildir. Kendinizi değerlendirmeye zaman ayırın. Hangi özellikleriniz üzerinde çalışmanız gerektiğini bilin. Eğer planlama konusunda iyi değilseniz ve unutkansanız bunu bilerek size yardımı dokunabilecek tedbirler alabilirsiniz. Eğer liderlik nitelikleriniz güçlüyse, bunu takım çalışmalarına öncülük yaparak yararınıza kullanabilirsiniz. Önemli olan kendinize açık olup, hangi özelliklerinizi geliştirmeniz gerektiğinin farkına varmak ve bunun için gerekli adımları atabilmek.

Bir akıl hocası edinin

Çevrenizdeki herkes size inanmayabilir ya da yol göstermeye istekli olmayabilir. Bu sebeple aynı piyasa içerisinde bulunmuş ve deneyim edinmiş olan birine danışın ve size yol göstermelerine izin verin. Her şeyi kendiniz yapmak zorunda değilsiniz. Bunu da bir zayıflık olarak görmeyin.

Büyük adımlar atmaktan korkmayın

Evet, her şey her zaman tozpembe olmayabilir. Ama her iş alanının (özellikle de kendi işinizi kuruyorsanız) kendine özgü riskleri bulunmaktadır. Eğer size güvenen eşiniz ve çocuklarınız varsa, alacağınız riskleri iyi hesaplamanız gereklidir.

Eğer hayatınızı korku (İlginizi çekebilir: ) içinde yaşarsanız, o zaman istediğiniz hiçbir hedefe ulaşamazsınız. Atacağınız adımlarda başarısızlığa ulaşsanız bile buna kendinizi hazırlayın. Ama bu başarısızlıklar sizi yıldırmaktansa, sonraki adımlarınızda faydalanabileceğiniz deneyimlere dönüşsünler.

Markalaşma, Girişimcilik, Motivasyon ve Pazarlama yazılarım. İletişim için:

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store