Yaptığınız İşten Keyif Almanız İçin 8 Sebep

Günümüzde pek çok insan işlerinden mutsuz ve memnun olmadığını dile getiriyor. Özellikle ülkemizde bu durum gayet ciddi oranlarda gözlemlenmekte. Fakat maalesef başarı şikayet etmekle değil, azim etmekle geliyor, bu yüzden önünüzdeki fırsatları ve imkanları görmek için çabalamalı ve gayret göstermelisiniz. Sürekli bulunduğunuz durumdan şikayetçi olduğunuzda bu sizi çıkmaz bir döngüye sokmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Google ve Zappos’un da dahil olduğu günümüzün zirvede yer alan yabancı şirketleri, mutlu ve pozitif insanlar ile beraber iş kültürünün daha eğlenceli olabileceğini ve bu şekilde daha üretken ve başarılı bir iş hayatının zemininin hazırlanabileceğini ortaya koymuşlardır. Ve bu tip şirketler tercihlerini bu doğrultuda yapmaktadır. Yıllar boyunca kazanılan deneyimlerden yola çıkarak, olumlu düşünmenizi ve bakış açınızı genişletmek için ilham alabileceğiniz bazı seçenekler:

1. İnsan yapmayı sevdiği işte daha verimli çalışır

Çalıştığınız işten zevk aldığınızda ve kendinizi bu işe tamamen adadığınızda, zaman neredeyse su gibi akar gider ve dahası çok daha çabuk tamamlanır. Yapılan araştırmalara göre yaptıkları işten mutlu olan çalışanlar yapılan işin kalitesinden ödün vermeksizin hızlarını (verimliliklerini) arttırırlar. Buna bağlı olarak da öz güvenleri ve motivasyon seviyeleri de artış gösterir.

2. Bir işi başarı ile tamamlamak için bazen mutlu olmak bile yetebilir

“İnanmak başarmanın yarısıdır” diye boşa dememişler. Yani eğer bir şeyi yapabileceğinize inanmazsanız çoğu zaman başarısızlığa uğrarsınız. Fakat pozitif bir tutuma sahip olduğunuzda iş hayatında oldukça sık karşınıza çıkabilecek sinir bozucu durumları zaman kaybına imkan vermeden çok daha heyecan verici bir fırsat haline getirebilirsiniz.

3. Biraz gevşemek yaratıcılığın artmasına neden olabilir

Üzerinizdeki stres, gerginlik ve mutsuzluk, kendinizi geri çekmenize, çevrenizden gelen öneri, yeni fikir ve çözümleri reddetmenize neden olur. Bu durumda, yaratıcı ve açık görüşlü olmakta zorlanırsınız. Mesela Twitter bu durumu bertaraf etmek için çalışanlarına ücretsiz yoga dersleri sunuyor. Ayrıca çalışanlarının gevşemelerine olanak sağlamak için yöneticiler çalışanlarına yemek ısmarlıyorlar. Tüm bu sosyal aktivitelerin temelinde ise çalışanların rahatlamalarını sağlamak ve yaratıcılıklarını arttırmak bulunuyor.

4. Birbirini destekleyen grup çalışmaları daha iyi sonuçlar verir

Takım çalışmalarında birbirlerine eşlik etmekten hoşlanan ve birbirlerine saygı gösteren insanlar, diğer grup çalışanlarına da enerji verir ve daha yenilikçi çözümler için beyin fırtınası yapabilirler. Huysuz bir grup üyesi ise diğer bireylerin modunu düşürmenin yanı sıra, çalışma sürecini yavaşlatabilir. Grup çalışmalarının etkili bir şekilde sürdürülebilmesi için, kendine güveni yüksek grup üyelerinin varlığı oldukça önemlidir. Bu nedenle grup çalışmalarında kendinize güvenin ve huysuzluk yaratan o kişi siz olmayın.

5. Pozitif düşünceye sahip insanlar hata yapmaktan korkmaz

Pozitif düşünme kabiliyetine sahip insanlar yaptıklarının başarısızlık olarak görülmesinden korkmaktansa, bu hataları başarıya ulaşamamış, eğlenceli deneyler olarak görür ve hatalarını öğrenmekten zevk alırlar. Söz konusu yeni bir iş ise doğru veya yanlış yol diye bir ayrım yoktur. Onlar için bu durumda sadece müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak ve rakiplerinin önüne geçme yolunda denenmesi gereken yeni seçenekler vardır.

6. Liderler neşeli ve verimli insanların etrafında olmaktan hoşlanır

Eğer iş hayatınızda yeni fırsatlar ile karşılaşmak sizin için önemliyse, liderlerin arasında onlardan biri gibi görünmelisiniz. Eğer negatif bir tutum ve memnuniyetsizlik içerisinde bulunursanız, sizin için fırsat olabilecek bir durumla karşılaştığınızda insanların güvenini kazanma ve dikkatlerini çekme ihtimaliniz azalacaktır.

7. Zeki insanlar yardım istemekten ve destek vermekten çekinmezler

Zeki insanlar etraflarında saygı duydukları ve güvendikleri insanları bulundurur ve her sorunu kendi başlarına çözmeye çalışmazlar. İşler zorlaştığında bunu gurur meselesine dönüştürmez, yardım ister ve aktif bir şekilde onlara sunulan önerileri dinlerler.

8. Liderlik özelliklerine sahip değilseniz, iyi bir destekçi olabilirsiniz. Bununla mutlu olun

Kendinize ait güçlü ve zayıf noktalarınızı kabul edin ve bunlardan faydalanın. Herkesin lider olmasına gerek yok. Herkes çalışkan, mazeret üretmeyen, yöneticilerinin değerlendirmelerinden memnun olan verimli bir çalışanı her zaman takdir eder. Güçlü yanlarınızı keşfedin ve keyfini çıkarın.

İçinde bulunduğumuz bu yeni girişimcilik çağında, eğer var olan meslekler arasında zevk alabileceğiniz bir iş bulamıyorsanız belki de kendi işinizi kurmanızın vakti gelmiş demektir. Yurt dışında yapılan bir çalışmaya göre, kendi işlerini kuran bireyler, ne kadar kazandıklarını veya kaç defa başarısızlığa uğramış olduklarını önemsemeksizin, kendilerinin diğer mesleklerde olduklarından çok daha mutlu olduklarını belirtmişlerdir.

Eğer hala “iş” ve “mutluluk” kavramları arasında bir bağlantı kuramıyorsanız, bu durumu bir kez daha gözden geçirin. Yaptığınız işten zevk almak; tamamıyla tatmin olmaya, yeni şeyler yapmaya, ufkunuzu geliştirerek diğer insanlarla olan ilişkilerinizde verimli olmanıza bağlıdır. Eğer bütün bunları kendi mesleğinizde ya da günümüzde var olan pek çok meslekte bulamıyorsanız, fırsatlar için yeterince dikkatli olmadığınız konusunda kendinizi eleştirmeli ve geliştirmelisiniz.

Markalaşma, Girişimcilik, Motivasyon ve Pazarlama yazılarım. İletişim için: http://bit.ly/ersintat

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store